View Single Post
  #10  
Staro 19.01.2010, 11:06
konislav
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

[QUOTE]e jesi me nasmeJAO...svaka ti cast
evo na primer tvoj odgovor na moj post , ,u koju grupu spada
nesto konkretno ili nekonkretno
[/QUOTE]
Moj odgovor spada u grupu naj konkretnijih odgovora, jer ja rekoh da ti niko nece dati konkretan odgovor i tako i bi.
Sad cu probati da ti odgovorim na neka od tvojih novo postavljenih pitanja (jer su malo reducirana) samo cu to pokusati da uradim sa aspekta elektricara jer za taj posao imam odredjeno iskustvo i informacije. Moracu i da ti postavim jos neka dodatna pitanja da bih mogli da bolje oformimo jednu kvalitetnu i pre svega konstruktivnu diskusiju.
[QUOTE]nego da se vratim na temu,sta bi sa onih mojih 20000,jel ce bidne dosta(al ne mora da bude) za Phoenix dovoljno za prvih 6 meseci,gledajuci da ser sredim prvo,SSN,Green Card,rent a single apartment, da napravim driving license za 6 meseci kolko mogu da vozim sa ovom pre nego sto moram ponovo da polazem,kupim pick-up ili van za moje alatke i par masina za moje gredjevinie...
E,SAD,kako ja to zamisljam,ko mali perica,konkretno stignem tamo i
[/QUOTE]
Po mom misljenju NE moze biti dovoljno. Mozda ti bude dovoljno da sest meseci budes turisticki u USA, ali da zivis i jos pocnes i posao ne moze nikako. Ja mislim da ni kod nas (EX-YU) ne mozes poceti ozbiljniji gradjevinski posao sa 20000US$.
Moje prvo pitanje za tebe je: Dali si ti nekad i negde vodio samostalno ozbiljniji gradjevinski posao? Pod ozbiljniji podrazumevam da si ti bio preduzimac, sa svojom operativom (pretpostavljam da znas sta je operativa).
Ako si nekad to radio (u sta ja sumnjam) trebao bi znati da je 20000US$ ne dovoljno, sta je naj zanimljivije i u tvojoj racunici koju si sam izveo ne izlazi matematicki da je to izvodljivo, ali krenimo redom pa ces sam videti gde je problem.
[QUOTE]1) moram prvo apartment da nadjem,nemam credit history E onda placam 3-6 unapred..ako to sredim,6x600 u najgorem slucaju 3500,neka buda 4000 za 6 meseci( a moze da se nadje i za 300-400 u losijim delovim a jos ako platis unapred onda racunam 6x400 za single malo dalje poduslovom da imam kola,vidi pod stavka 2),20000-4000=16000[/QUOTE]
Tacno ostaje ti 16000.
[QUOTE]2)bolje investirati u mobilnost jel mi to treba i tako i tako,bolje to a usparati za jeftiniji apartment malo dalje,bez kola ko bez nogu,moram kola pod uslovom da u sledacih 6 meseci napravim njihovu,ali necu krs pa da mi stane usred bronx pa da me lincuju,nego malko,maaalko bolji pa jos van,ali ne pick up, ce mi pokradu alatke,
neka bude 4000,ostade mi 12000,za nedaj boze moze i karavan,moze da stane mesalica,provereno
[/QUOTE]
Tacno ostaje ti 12000, ali pod uslovom da ne kupujes prikolicu (koja ce ti jako mnogo trebati) i pod uslovom da ne vozis radnike ( bez kojih neznam kako ces raditi).
[QUOTE]3)alatke,personal tools,gleadao sam cene preko neta,jebiga ako me i to izadje preko 10000 U VRX GLAVE,jebige onda,necu da kupujem dizalicu za boing motore,ostade 11000[/QUOTE]
Ovde si nesto pogresio i to malo vise pogresio.
Ako ti alat kosta 10000, ostaje ti samo 2000 US$ ( bas me zanima sta ces pre sa tim parama, a jos nisi ni poceo da jedes), ako mislis da kupis profesionalni alat za samo 1000US$ ( da bi ti ostalo 11000US$) onda je to krajnje ne ozbiljno, da ne kazem suludo.
[QUOTE]4)jelo-cheap to uopste necu da racunam jel ako me izadje vise nego 1000 $ nemem sta da trazim u americi,imacu dosta vremena i da nesto skuvam,u PHoenixu je to dirty cheap,clima tako je to,voca i povrca kolko oces..a 35 celsija,pa ti sad jedi skembice[/QUOTE]
Ne mogu da razumem sta si hteo reci, pa ti ne mogu ni odgovoriti. Ako smo kod jela mislim da ces mesecno da trosis bar 300-500US$ za hranu ( neka me isprave, ako gresim) Ako radis van svoje kuce, a radi ces i da jedes samo jednu picu dnevno koja kosta oko 10$ treba ce ti mesecno 300$. Ako previs kalkulaciju za sest meseci to bi bilo 300x6=1800. Ako ti je posle kupovine alata ostalo 2000, sad ce ti ostati 200US$. Mozda bi mogao da kupis toalet za te pare.
[QUOTE]5)ostade 9000 za izlaske…?jel imas jos neku idejugde bi mi trebale pare,za koji jos trosak?
Racunao sam sta mi vrede pare iste pare u Phoenixu i u NY,LA,CHI i ostale metropole i zaskljucio da je sve mahom jeftinije manje ili vise.
[/QUOTE]
Ne razumem kako su se sad pojavile 9000, pa bih hteo da mi pojasnis malo.

[QUOTE]Jos nesto vrlo VAZNO.
Ne mogu vise da radim na snegu,kisi,vlaga,mraz, ladni vetar te jebe kosti,ovde u Becu tako da fradjevinska sezona traje do novembra,p ponovo u martu aprilu.
Doduse I sam u ploslost radio 365 dana,znaci bez prestanka tako reci ali mi je dosadilo.
Definitivno opadaju gradjevinske delatnosti periodu dez-feb,a neki ga mrljave i u nov i martu.
Dosta je bilo.
[/QUOTE]
Ovo je naj nebitno u celoj prici, odnosno apsolutno NE VAZNO. Dali je tebi hladno ili nije, apsolutno je ne bitno za izradu jednog predracuna.
[QUOTE]Dole na jugu moze da se radi “a year around”,uvek u t-shirt i sandalama.Ne racunam unutrasjne radove unutar stanova koji mogu ina minus.
[/QUOTE]
Da te malo koregujem, u sandalama ne mozes raditi. Ustvari mozda bi mogao da radis, ali ti ja nikako ne bih to savetovao zato sto u slucaju povrede osiguranje ti nece nista platiti ako nisi imao zastitnu opremu ili po nasem HTZ opremu, za tvoju informaciju jedne pristojne cipele su oko 100$, to sto ces mozda naci za 40-50US$ odmah baci. Ja sam se prvi put zajebo, mislio sam da cu proci bolje pa sam kupio dva para cipela po 60US$, pa sam ih bacio odmah.
To je u vezi postavljenih pitanja.
Sad bih ja de te pitam nesto
[COLOR="Red"][B]Zasto imas potrebu da ti svaka druga-treca rec bude na engleskom? Dali mislis da ako zvucis ko amerikanac, da ces brze da dobijes zelenu kartu ili zelis da zvucis bas onako seljacki ko pravi zidar? To normalno nije prisutno samo u tvom govoru, to se moze primetiti i kod ostalih seljaka koji su otisli u inostranstvu, koji se jos nisu posteno ni raspakovali, a vec su zaboravili svoj jezik. Nisu posteno ni naucili engleski, a vec su zaboravili srpsko-hrvatski. Bas me zanima kad pricate sa nekim u americi dali isto tako pricate, jedna rec engleski - jedna rec srpski.[/B][/COLOR]
Idemo dalje.
Dali si razmisljao da ti mozda treba licenca za rad, a koju ne mozes da dobijes ako nisi kvalihikovan za odredjen posao. Takodje nemozes biti kvalivikovan za odredjeni posao ako nemas odredjenog radnog iskustva u nekoj americkoj firmi. Mozda bi ti mogao da otvoris gradjevinsku firmu, ali bi morao da zaposlis kvalifikovane gradjevince, ali ti ne bi mogao da radis.
Ako si nekad radio kao preduzimac trebas znati sledece:
- treba ti odredjen kapital za materijal
- treba organizovati ishranu radnika
- treba ti kapital za plate i osiguranje, dosta cesto je placanje na 60-90 dana, a plate i osiguranje placas nedeljno, na dve nedelje ili mesecno.
Kazes da si upoznat sa gradjevinski poslom u Americi, ako je tako ( u sta ja sumnjam), dali si primetio da je vecina drvenih kuca, posebno na jugu na koji bi i ti isao. Ja na primer u Houston,TX skoro da nisam ni video kuce od cigala ( ne racunajuci neka starija ili reprezantativna zdanja), tako da jedino sto bi ti mogao da zidas cementom je osnova (fundament, parapet) za postavljanje kuce, ajde mozda neka terasa ispred kuce. Neka ti kazu ostali diskutanti ovde koliko od njih zivi u drvenim, a koliko u zidanim kucama.
Ne znam sta jos te zanima. Ako se neceg setis pitaj, mozda ti mogu pomoci.

P.S. Pretpostavljam da ce se sad nadovezati na ovu diskusiju jedna grupa diskutana koja ce da palamudi oko troskova zivota i potrebnih sredstava za pocetak, ali to mozes komotno da nabijes na ***** jos u prvoj rundi, jar osim sto ce da palamude, nece ti nista pametno reci. Da su imali sta reci vec bi se javili.

Last edited by konislav; 19.01.2010 at 11:11.