Social Security Number & Green Card

Libertas222, hvala za link u svakom slucaju…:beer:

:bravo:
:bravo:

Hvala svima na lepim zeljama pa da nam se svi vi uskoro pridruzite ovamo…
:1081::1081::1081:

E pa Bode, dobrodosao :bravo:

Tek sad videh da si pristigao za CHGO :;D:

Srecno!

E pa Bode, nek ti je sa srecom! Puno uspeha u novom zivotu tebi i tvojoj porodici, da se brzo snadjete i uklopite! :bravo:
Bas mi je drago da vidim da generacija 2011 polako sredjuje vize i leti preko :baloni:

Bode, jedni kazu sretan put (pridruzujem se), drugi dobro nam dosao, bas smo ko jedna porodica…
A cujem na CNN-u dolazi katastrofa vreme, sneg do pojasa se spusta od Bostona ka Chicago-u, valjda ste poneli tople stvari. Jel stvarno zafijukalo? Nije mu bas neka dobrodislica…

Najavljuju nevreme za sutra posle podne i sredu. Kazu da ce biti najvece u istoriji. Sedecu kod kuce i cekati da prodje pa onda dalje u ispunjavanje radnih zadataka. :beer:

Score hvala i nadam se da se vidimo uskoro
:bravo:
Magelan mi se vidimo cim mi stigne porodica juna…(znas o cemu se radi) :;D:

E ljudi, danas je konacno stigla i ZELENA KARTICA. :bravo:

Bez obzira sto sam greskom napisao pogresan broj zgrade, cika postar je zazvonio i doneo na pravu adresu.
Hvala USPS-u na tome :ludak: inace bih cekao jos mesec dana.

:1081:

Ja sam stigao u Chicago 15.03 2011. na aerodromu su mi uzeli otiske prstiju i poslali na poseban salter gde su mi uzeli zuti koverat, i dao ponovo sam otisak prsta i potpisao se (sve dva puta). Vratili mi pasos i pustili da izadjem sa aerodroma. U SSA ofisu su mi rekli da dodjem kod njih kad dobijem GC. A ja sam prekjuce dobio dva pisma na kojima je adresa 01,04 da je primnjena moja dokumentacija i da su cekati jos mesec dana . Da li je ovo normalna procedura ili treba da se ponovo vratim u SS-ofis i tarazim da mi izdaju SSN na osnovu pecata u pasosu a GC kad stigne stigla je. ??

Ja sam sa porodicom stigla u Nju York,na 09.03,prosli smo pasosku kontrolu i sve,normalno ponovo su nam uzeli otiske prstiju,i proverili biometriske podatke.Takva pisma kao sto kazes ti su nam stigla deset dana posle pristizanja u USA na adresu moje sestre,samo dan,dva posle toga(iako u pismu pise da moze da traje i do 30 dana )smo dobili nase green karte,t.j dobili smo ih tacno dve nedelje od pristizanja ovde,sutradan smo otisli u kancelariju za SSN,i rekli su nam da je rano da podnesemo dokumnente za SSN broj,i sluzbenica se cudila kako je moguce toliko brzo da dobijemo green karte,i da treba da cekamo da se napune 3 nedelje za da podnesemo za SSN.To smo i uradili,ovog ponedeljka smo bili ponovo tamo,uzela nam je sluzbenica podatke,i rekla nam da cu ja kao nosilac dobiti SSN broj za 10-tak dana,a moj muz i deca posle toga.Za moju srecu broj mi je stigao postom 4 dana posle posete u kancelariju,a sad od sutra ce verovatno doci i ostali brojevi.I sad konacno mogu da radim puno radno vreme:naughty:

Tebe niko ne tera da izvadis SSN sto pre, ali bez njega ces tesko naci posao. Mislim da je dosta ljudi, a medju njima sam i ja isla u kancelariju SSA-a posle nekoliko dana boravka. Posto sam procitao da ljudima nije stizao SSN automatski vec su posle nekog vremena cekanja opet morali da odu sami da se prijave ja sam otisao i prijavio se sam odmah.

Jel tebi nisu pametovali u tom office-u za SSN da je prerano, da dodjes kasnije kao sto su nekima? Meni treba SSN sto pre jer ostajem oko tri nedelje i mislio sam da sredim i vozacki dok sam tamo al izgleda slaba vajda jer bez SSN-a ne mogu da ga prijavim (vozacki) :ohman: a ako mi jos budu popovali da sam dosao prerano ima bas da se iznerviram..:blink:

Nista mi nisu rekli da sam dosao prerano. Pojavio sam se tamo sa svim dokumentima koje su trazili i rekao da sam dosao da se prijavio za SSN. Najnormalnije su odradili celu proceduru. Dan posle prve posete sam otisao da mi izdaju dokument sa mojim brojem da ne bih morao da cekam SSN karticu za prijavljivanje za posao.
Ne sumnjam ja da su ljudi imali drugacija iskustva i da su neke vratili sa saltera sa recima da su dosli prerano. Ali velika je verovatnoca da ce vecina emigranata imati mnogoooo slobodnog vremena prvih nekoliko nedelja pa je tako jedno, mozda uzalud, utroseno prepodne po meni vredno rizika…

I bukvalno si sa tim dokumentom posle toga mogao da radis full time posao bez problema ?

U momentu kada sam dobio prvi posao sam imao SSN karticu, ali mi je za prijavu za neke poslove trebao broj i u tom slucaju ti znaci papir koji SSA kancelarija moze da izda 24h posle prijave. Dakle, ti lepo izvadis potvrdu, tu ti pise koji je tvoj broj i ti se lepo dve nedelje pre dobijanja kartice mozes poceti prijavljivati za sve poslove, a ako neki urodi plodom od poslodavca zavisi da li ce ti verovati na rec kada im kazes da za dve nedelje plus minus dobijas SSN karticu.

OK, hvala.
-----------------------------------------------------

Ja koliko sam razumeo DHS izdaje green cards, a SSA dodeljuje SS brojeve.
Na aerodromu se prijavljujemo imigracionom sluzbeniku i tada se pokrece procedura za izdavanje i slanje zelenih karti a takodje se stiklira i da li da se automatski posalje zahtev SSA za izdavanje i slanje SS kartice. Iz skoro svih primera ovde naverenih, proizilazi da DHS, nekog razloga, ne odradi deo vezan za SSN, pa kad ljudi odu licno u SSA da pokrenu proceduru, sluzbenici iz SSA i vrate jer oni “u sistemu” vide da je zahtev pokrenut na aerodromu, pa zato i vracaju ljude da sacekaju jos par nedelja.
Jel moze onda varijanta: na aerodromu ne stiklirati tu opciju da se procedura za SSN automatski pokrene, vec sacekati nekoliko dana pa licno otici u SSA i pokrenuti proceduru.
U teoriji bi trebalo tako, u praksi, pa jel ima neko da nije stiklirao tu opciju vec samo licno pokrenuo proceduru za SSN ili obrnuti slucaj - neko da mu je stigla SS card a da nije isao licno u SSA?
Pozdrav

Neko me slobodno neko ispravi ukoliko gresim, ali ne vidim nista nelegalno u varijanti da stikliras da hoces da ti automatski posalju SSN na adresu koju si naveo, a da onda odes sam u SSA kancelariju i prijavis se samostalno. Ako ti kazu ne moze, OK nema ljutnje cekas da ti je sami posalju. Ako kazu moze, odlicno super, hvala lepo, hvala najlepse, opet dobijas SSN kartu na kucnu adresu. Po meni si time zastitio sebe od opcije da ti je oni navodno automatski salju, a to ne urade pa posle nekog vremena cekanja shvatis da moras da odes sam da se prijavis.

Mozda se nisam najpreciznije “odrazio” :slight_smile: : Ako se nekom zuri za SSN, na aerodromu ne stiklira opciju da mu automatski dodele SSN, vec za par dana ode licno u SSA da licno podnese zahtev, tamo ga sluzbenica nece vratiti pod izgovorom da je njegov zahtev vec pokrenut na aerodromu i nece mu reci da ~saceka par nedelja da mu SSN stigne na kucnu adresu i da ako mu ne stigne da tek onda dodje i licno podnese zatev~.
Samo sam izneo predlog za nekog kome se zuri, i pitanje jel moze to tako?
A svako neka radi kako misli da je najbolje.
Pozdrav

Nama su u San Diegu pametovali. Otisli smo odmah prvi ili drugi dan. Rekli su da procedura obicno traje oko 4 nedelje i da tek ako do tada ne dobijemo SSN da dodjemo da nam oni ucvrkaju u racunar. Ponovo otisli posle dvadeset dana i neka druga cica na salteru nam odradi to bez pitanja i da nam papir sa nasim brojevima. Posle desetak-petnaest dana smo dobili i postom SSN. Ja bih ti preporucila da ako ti ne upali iz prve odes vise puta, i izvezbas sto vise razlicitih salterusa :grin:.

Mi smo za sve to vreme vozili na medjunarodnu. Doduse ne znam sta bi bilo da su nas negde zaustavili. Ali znam za jednog lika iz Engleske koji ovde radi vise od godinu dana i nije polagao voznju nije znao da treba :grin:, panduri su ga jednom zaustavili nije napravio nikakv prekrsaj pojma nemam da li je bila samo neka kontrola, uglavnom on im da englesku dozvolu, oni su duze vreme vecali kao da ne znaju sta da rade - tako je bar njemu delovalo, vec se oladio da ce da ga u(h)apse :grin:, medjutim samo su mu rekli vozi misko… Uglavnom ako uspes brzo da dobijes SSN imas sanse za voznju i to ako uspes brzo da zakazes polaganje jer su cesto velike guzve pa nema mesta ni za narednih mesec dana - za to su vece sanse u manjim mestima, i trebace ti sigurna adresa na koju posle moze da ti stigne postom vozacka.

Evo da Vas sad obavestim da mije juce stigla GC (u nedelju). Jupiii. Danas sam hteo da se prijavim za dobijanje SSN-a, ali sam zakasnio :no: jer rade do 16 pm, pa cu sutra da poranim.
Da li je sad potrebno vaditi i ID ? i kako ta procedura izgleda?

Kada sam u petak 09.04.2011. otisao da se prijavim za SSN broj, (jer vise nisam hteo da cekam da ga dobijem automatski, ) crnac na salteru nije znao sta treba da radi, pa je pitao kolegu do njega nekog zutaca, koji je posle malo premisljanja rekao da sacekam da dobijem GC. Odmah sam video da su to rekli onako napamet, jer im je to sigurnije i nece napraviti veliku stetu. Dobro . OK . Ja sam se spremao da ponovo odem u ponedeljak i da ponovim proceduru, da bih utvrdio da je to zaista tako kako oni kazu. (Moj je savet da se oko ovakvih situacija uvek postavi pitanje vise puta da bi ste bili sto sigurniji u tacnost odgovora koje dobijate, jer ipak su to i ovde samo salterski radnici koji nisu sveznajuci). U medjuvremenu mi je stigla GC (u nedelju !?) pa sam danas otisao ponovo do SS-office-a i obavio prijavu bez problema. Tako da nisam uspeo da saznam da li se SSN moze izvaditi pre dobijene GC. Takvo je moje iskustvo u Chicago-u.