Utisci o stanovnicima SAD

Preselio sam se u Northern Virginia (DC area) pre godinu dana.
U Chgo sam se druzio sa jedno 5 nasih (dragonn i Bode sa foruma, dvoje koje sam upoznao po skolama i jedan drug kog sam znao jos iz Bgd), jedna poljakinja iz skole isto, jedna amerikanka s posla i jedan nigerijac isto kolega. Komsinica Marija, koja mi je bila i cimerka par meseci je 2011. presla za Miami i tada mi se svet blago urusio jer je u tom momentu ona bila jedina sa kojom mi je bilo prijatno da komuniciram. Ove sa posla sam vidjao na poslu, mada bismo izasli par puta godisnje na veceru, dragonn-a sam vidjao svaki dan jer je ziveo u istoj zgradi :slight_smile: , a ostale sporadicno… Napravio sam ja tu neku malu ekipu, ali sam od prvog dana kovao plan kako da se iscupam odatle.

Vrlo je moguce da su se mozda isti i preklopili :slight_smile:

U mom slucaju DC - pravo otkrice jedne nove dimenzije

Ne znam da li je ovo pitanje za ovu temu, ali da li vam je poznat osecaj da sve nekako ide sporo, ili sam ja nestrpljiva :smiley: Vec trecu nedelju sam ovde i jedva cekam da se zavrti zivot i rutina.

Jel samo moj problem, ili je nekom poznato o cemu pisem :slight_smile:

Odlicna ideja da zapocnemo novu temu :slight_smile:

Moderator

Magelan,

U kom kraju zivis u DCu? Mi smo u Arlingtonu, pa ako te put nanese, javi se, pa mozemo u World Of Beer na pivo :slight_smile:

Bas sam bila ove nedelje u Crystal City-iju. Prestonica je prestonica, nema sta.

Hmmm hajd da probam nesto da napisem.

Evo krenucu s losim utiscima :grin:. Za ovih otprilike 10-11 mjeseci, vozio sam se gradskim prevozom 4-5 puta. Ohhh, dodje ti da povracas kakve sve ljude vidis u tim prevoznim sredstvima. Kad vidis samo kako su obuceni, kako izgledaju, kako su neuredni, koliko je LGBT osoba, beskucnika, koliko vidis glupih faca kazes sebi, Boze gdje sam, kud dodjoh :grin:. Nije to toliko lose ali jednostavno ja barem nisam navikao na to a vjerujem mnogi od nas s brdovitog Balkana. To ce mi bas ostati u pamcenju. Kad me neko dodje posjetiti ima da ga vodim da se provoza gradskim prijevozom da vidi sta je Amerika.

Hajd malo o radnim kolegama. Radim u firmi koja ima oko 100-njak radnika. Jedno 80% ima barem 2 braka, djeca iz jednog pa drugog braka, uobicajeno za njih a za nas opet nekako glupo. Nisu bas pretjerano zainteresovani za rad ali zato kukaju na satnice. Firma ima otprilike hajd da kazemo prosjecne satnice ali zato nude prekovremeno pa se fino moze zaraditi. Vecina radnika ne voli da radi taj prekovremeni, iako je placeno 1.5X. Dakle, odrade recimo 2-3 dana na pocetku sedmice koji prekovremeni sat i onda kukaju na to i do kraja sedmice se ispale ranije i na kraju zavrse oko 40h sedmicno. Najbolje bi bilo da rade jedno 3-4 dana, oko 30h s finom satnicom.

Komsiluk, u ulici 4 kuce u vlasnistvu amerikanaca, 2 azijci, 1 rulje i 1 bosnacerosi. Generalno, svako sebi. Sedmicno ako skupis 30 minuta razgovora sa svima je plafon. Rusi i ekipa iz Azije i poslije 15+ godina skoro pa nemaju pojma engleski. Razumiju ok ali prica tj govor, naglasak katastrofa. Amerikacni uglavnom u kuci, ne vidis ih ispred, bas je rijetkost.

Meksikanci i azijci ubjedljivo najgori vozaci, ne znaju jesu li posli ili su dosli.

Nije mi baš najjasnije kako na tebe utiče to što je neko LGBT ili što ima dva braka iza sebe :wtf:

Uze mi rec iz usta, sta ti sad oni smetaju? Kod nas ih ima isto toliko LGBT koji moraju da se asimiliraju i kriju, a jos vise onih sa jednim brakom i n partnera u toku tog braka koji je >>1.

Evo ja cu da odgovorim.(oko LGBT)
To je sprotivno moralnim i etickim vrednostima sa kojima smi svi mi, ukljucujeci i vas, izrasli na Balkanu i normalno je da takve osobe i nivno ponasanje izaziva gadjenje kod nas Balkanaca.

To su dva razlicita moralna sistema isto kao sto americki moralni sistem je razliciti od papua new guineanski moralni sistem.

Tako jedan prosecni amerikanac bi se gadio kanibalizma i incesta u gvinejskog sistema, dok za prosecnog guinejca to bi bilo sasvim normalno i prirodno.

Evo ja sam odrasla na Balkanu u tom sistemu “moralnih” vrednosti, pa LGBT osobe ne izazivaju kod mene nikakvo gađenje. Imam tri bliska gej prijatelja za koje ne bih ni znala da su gej, da mi se nisu poverili. Ali da ne ide diskusija u pogrešnom smeru - može Srbin da ode sa Balkana ali Balkan iz Srbina ne može, očigledno…

@vlatkoMK

ne znam da li si slucajno ili namerno uporedio LGBT sa kanibalizmom i incestom, ali moram da reagujem i da ti kazem da govoris u svoje ime, ja sam sa Balkana i nemam problem sa LGBT zajednicom ama bas nikakav! Kanibalizam, e s tim imam problem, kao kakav prosecni Amerikanac :blink:

sad imam krizu identiteta :smiley:

bez sale i da dalje ne idemo u off, mislim da ovakve komentare svako treba da zadrzi za sebe ili jos bolje da radi na tome da ide u korak sa razvijenim svetom (i zdravim razumom) i ovakve stavove mozda cak i promeni :slight_smile: Vama ce biti lepse u zivotu ako se oslobodite bespotrebnih stega i zatucanih pogleda na svet :1081:

evo i mene..sleteo u chicago u utorak 19:10, vrrlo brzo sam zavrsio sve oko pecatiranja…odmah iz aviona me odusevila velicina samog grada a sutradan sam u najblizem social security podneo zahtev za broj…u medjuvremenu sam sa drugarom kamionon obisao okolinu, pokupili neku turu a kasnije popodne kolima isli do centra…tek uzivo covek shvati koliko je to prostranstvo i kakav je cikago grad ustvari…ljudi su prilicno ljubazni…
sve u svemu svidja mi se :slight_smile:

Svako krsenje pravilnika foruma vodi banovanju.

Govor mrznje prema LBGT osobama nije dozvoljen na ovom forumu. Poredjenje sa kanibalizmom ne zelim ni da komentarisem. Molim clanove sa nazadnim sistemima vrednosti da se uzdrze od komentara ovog tipa.

Moderator

Pozdrav svima. Prvi put ostavljam komentar na forumu, pratim ga sigurno već godinu dana i nemam ništa protiv LGBT osoba ali sve to sada nije bitno. Ne znam zašto ali kad god neko prokomentariše LGBT osobe u negativnom kontekstu, jer njemu lično smetaju, uvek neko mora da ih uzme u odbranu?!? Stav ljudi koji ih brane postaje podjednako agresivan kao i onih koji ih mrze a po meni smisao poruke koji je Maki 90 ostavio je njegov iskren pogled, lični stav čoveka sa ovih prostora na sredinu u kojoj živi i ništa više od toga. Imao sam potrebu da ovo napišem, bez namere da ulazim u dalje rasprave ili da nekog uvredim.

Čisto radi edukacije i proširivanja vidika:
To što je Maki90 pisao nije uopšte problem, više je smešno – on misli da u američkom gradskom prevozu ima mnogo LGBT osoba, a nije ni svestan da ih u Srbiji (ili Bosni, odakle je već) ima isto toliko, ako ne i više jer manje ljudi poseduje svoj auto pa se češće voze prevozom, samo se kriju – utopili su se u masu i izgledaju isto, pa niste ni svesni da su tu oko vas.

To i jeste glavni problem, jer tamo niko ne sankcioniše diskriminaciju i govor mržnje, koja je samo jedan korak od primene nasilja (što smo i svedoci da je svakodnevica u životu LGBT ljudi na Balkanu). Zbog tog verbalnog nasilja koje proizvodi fizičko nasilje i diskriminaciju, LGBT osobe na Balkanu ne mogu da žive slobodno, skrivaju se, pa vi imate lažni privid kako ih tamo nema, a gle čuda ovde u Americi ih ima na svakom koraku.

U ovoj diskusiji veći problem je vlatkoMK koji LGBT osobe poredi sa kanibalima i incestom – to je nedvosmisleno govor mržnje i normalno je da će svako zdravorazuman to da osudi, a pored toga sankcionisano je i zakonom u svim naprednim zemljama (uključujući čak i Srbiju, ali za sada uglavnom samo na papiru – Član 11 i 21 Zakona o zabrani diskriminacije).

Time što se protiviš da neko stane u odbranu protiv diskriminacije i govora mržnje zapravo daješ podršku diskriminaciji i širenju mržnje, naivnom analogijom da svako ima pravo da slobodno izrazi svoje mišljenje. Govor mržnje nije jednako sloboda govora, to je krivično delo jer se sloboda govora završava onda kada tom svojom “slobodom” počinješ da ugrožavaš slobodu drugoga.

A joj al zakuha :grin:, da sam znao da cu izazvati ovakvu lavinu ne bih ni komentarisao haha. Uglavnom odmah da kazem da ne mrzim nikoga,izmedju ostaloga ni LGBT osobe. Ali neko mi se svidja vise a neko manje. Samo se dzaba uhvatismo prepirati oko toga. Samo sam iznio svoje neko misljenje o razlicitosti, nisam navikao na to sve u tolikoj mjeri. Kao sto nisam navikao tj ne svidja mi se bas nesto posebno pojedina hrana, gdje slatko i secer stavljaju svagdje itd.

ejpril88 - Ne utice nikako, uopste me ne zanimaju LGBT osobe ili cinjenice sto imaju vise brakova i slicnog. Samo sam napisao svoj komentar, utisci o stanovnicima amerike. Nemam vremena da razmisljam o njima. Nisam Srbin nego Bosnjak i nisam iz Srbije nego iz Bosne. Neka nama Bosne, Srbije, Balkana moralnih, vjerskih nacela. Nismo idealni ali smo dobri, ima nas svakakvih. Ja sam ponosan na te moralne vrijednosti, moralne vrijednosti svojih roditelja, djedova itd. Sta ti imas protiv Balkana :wtf:

vuxanne - Nisam rekao da mi smetaju a i da mi smetaju ko me za sta, moj problem. Zalosno je sto se kod nas moraju kriti, nemaju nekih prava, mislim sto ih mnogi ljudi mrze, satanariju i slicno ali tako je. Uglavnom nisam za to, neprirodno mi je, ali to gledam iz nekog drugog ugla.

Zoja - Zdrav razum, zatucan pogled, savremen svijet. Ja bih se zadrzao na nekim drugim pogledima. Bog stvorio Adama i Evu. Jedno musko i jedno zensko. A djavo sve ostalo odradjuje. Imam pravo na svoje vjersko shvatanje. Zivio. :bigkiss:

Absolute beginner - Tako nekako. Ne mrzim ih ali ih bas nesto i ne volim, ne napadam ih, samo imam nekakvo misljenje o njima. Nastojim da ih razumijem sa svojim shvatanjima. Vjerujem da im nije lahko. Uglavnom nebitno, siroka tema, nema se vremena za to. :wink:

Sima - Ma uopste nisam i ne razmisljam gdje ih ima vise. Samo ih ovdje vise vidim jer imaju vise sloboda a i veca je drzava, drustvo pa ih zato ima na svakom cosku. Protiv sam diskriminacija, mrznje, fizickog i bilo kojeg drugog nasilja. Postoji drugi nacini borbe (savjetovanja) i opet ponavljam samo je bio komentar gdje sam spomenuo doticne osobe uz jos neke druge.

Ja bih se pozabavio sa utiscima o našima u Americi, ne o Amerikancima :slight_smile:

Gde god da odete, više manje oni Ameri koji su kolenima tu gde jesu, su apsolutno ok. Ima ih svakakvih, ali su moja iskustva super pozitivna. Sa nekima imam i prijateljski odnos, ono stalno se čujemo i tako.

Nego, ovi naši su mi enigma .D

Nekako bih ih podelio na dostupne i nedostupne.

Ovi drugi su se skoro pa asimilovali, vode računa o sebi i porodici i ne puštaju u život nepoznate ljude ako nisu pre toga imali kontakte sa njima ili kroz posao i to je to. Oni su skoro pa nepoznati. O njima čujemo priče, ali jedva da postoji način da do njih dođemo ako nam je potrebna neka pomoć.

Mada ovo “potrebna pomoć” je široko rastegljiva kategorija.

Ovi koji su dostupni su po mom iskustvu teški foliranti. Čast izuzecima, posebno pojedinima sa foruma koji su me usmeravali tokom mog boravka u SAD.

Zašto ovo kažem. Ljude koje sam upoznao tokom provedenih sedam meseci, i sa kojima sam se družio, video sam u svetlu kakvi oni zapravo nisu. “Odelo iz ormana” zvano uspeh i sreća su oblačili svaki put kada izađu napolje i predstavljaju med i mleko koji teku na svakom koraku, dok su im poslovi naporni, bezvezni, ne vole što ih rade, ne vole svoje šefove, ogovaraju jedni druge gde god se nađu, i sl.

Fora je da to kako se pojave obično prati neki jak auto koji je kupljen na kredit, i onda se slika o uspehu i sreći šalje tamo gde drugi ne mogu da je provere - svojim prijateljima na Balkanu, roditeljima (sa kojima se ne čuju dugo, ali kad se čuju, pre toga ide šišanje i brijanje) itd.

Da ne pričam sad o ekipi iz Čikaga koja vozi labordžinije i baroniše klince da dođu da voze kamione za njih…

Mada, sve ovo je jedna generalizacija, i sasvim je normalno da na nekom životnom putu sretnete i ovakve i onakve.

Problem je što su moja očekivanja u vezi naših u Americi bila takva da su svi širokogrudi i da čim čuju da je neko nov došao da gradi život da će priteći i pomoći, znajući kako je njima bilo kada su došli prvi put, sve sa idejom da olakšaju prve korake…

Stigli smo u Ameriku pre nedelju dana muz i ja, ove dane smo proveli u Indijani cekajuci da se preseli drugarica kod koje smo trenutno, a i mi sa njom. Od prekosutra smo u Cikagu pa cu imati mnogo vise utisaka da podelim, buduci da smo trenutno u mestu pored magistrale gde nema javnog prevoza a peske mozemo da odemo samo u dve prodavnice i park.
Ipak, ono sto sam stigla da primetim jeste da su ovde ljudi jako ljubazni i to mi neopisivo prija. Nepoznati se javljaju na ulici, u prodavnici vole da procaskaju a danas su nam u banci ponudili toplu cokoladu dok smo cekali drugaricu. Tacno se vidi da ih ne pritiskaju egzistencijalni problemi. Ljudi su normalni i opusteni.

:lool::lool::lool:
Najbolje do sada u ovoj temi sto sam procitao

Samo da malcice stanem na stranu maki90, al samo za sitnu dlacicu, jer je on u Portlandu. Ono sto ja hocu da kazem Portland je potpuna prica za sebe sto se tice ljudi. Za ovih 2.5 godine koliko sam ovde nisam sreo onoliko cudnih tipova ljudi koliko sam sreo za mog bivanja u u Portlandu 3 meseca. Dobro ja stvarno nemam problema ni sa kakvom populacijom, osim ako ta populacija ne ugrozava mene, ali sam se i ja nagledao svega i svacega tamo. Okolna mesta su jos ok.

Kakav utisak stekenete o stanovnicima to iz najveceg dela zavisi u kom ste delu US. Dal istok, zapad, jug, sever, midwest, malo mesto, metropola, veci gradovi ili sta god. nijedno mesto nije isto. Svako za svoje posebna prica. Moja iskustva su iskreno i dobra i losa, mada vecinom dobra.