VEDRANA nema te da kazes sta si uradila bila si na intervju na 1-vog,jesi li uzela vizu pisi nam kako je bilo sta se dogodilo pozdrav
NENAD.Po osobi placa se 755 dolara posto smo mi bili cetvoro a mislim da svako treba da ima poseban pasos pa i beba i to se placa po pasos bez razliku dali je beba ili ne racunase po pasos
za GORANA, koliko su tvoja deca stara? Neznam da li je moguce vaditi poseban pasos za malu bebu. Cini mi se da deca do 12. godina mogu da se vode na pasos roditelja, a da deca mladja od 6-7 godina ne moraju cak ni da se slikaju za pasos, niti placaju prevoz(ni avionski). Ako je neko imao neka iskustva vezano za ovo, molila bih da napise nesto u vezi toga.
@Igor
Promena prezimena u izvodu iz maticne knjige rodjenih se vrsi automatski, tj. opstina u kojoj ste se vencali salje podatke opstini rodjenja tako da oni to automatski rade. Potrebno je oko mesec dana posle vencanja da se taj proces zavrsi.
Natasa mi imamo bebu stara je 6 meseca i kod nas u makedonii smo izvadili pasos i za bebu ista je procedura kao i za nas
A za prevoz placa se samo avionske takse i nista drugo
Pozdrav
Ljudi eto i to se dogodilo danas smo uzeli vizu sve je bilo ok nije bilo nikakvih problema veoma lako !
Srecno svima ostalih
A da i najvazno hvala milose za sajt ![]()
Nema na cemu Tanja, bas mi je drago da smo udruzenim snagama dosli do rezultata. Cestitam ti od sveg srca i drzim ti palceve da uspes ovde!
Ajde, sad i ti lepo reci ljudima da je procedura prilicno bezbolna…
]]
Damama srecan 8. Mart! ![]()
Jeste milose samo bolesno je to sto smo puno cekali bar i neko je uzeo vizu za vrlo kratko vreme a mi smo cekali bas 10 meseca pozdrav puno svima cao
Evo i ja sam dosao do ovog bloga i razjasnio mi je mnoge stvari. Hvala autoru i zeleo bih da pitam par stvari.
Dobio sam pre par dana drugi koverat i zakazali su mi intervju 20.04. dokumentaciju koju traze sa izvadio jos kada sam dobio prvi koverat negde u junu 2006, ostaje mi samo da proverim da li je potrebno mozda neka dokumenta da izvadim opet posto su starija od 6 meseci ili ne. Nakon toga ostaje jos samo prevod. Zavrsio sam Ekonomski fakultet i radim 3 godine u struci (marketing) tako da tu ne bi trebalo da bude problema. E sad dolazimo do onog glavnog ja i devojka smo poceli negde da se zabavljamo pocetkom 2006, ja sam aplicirao krajem 2005, e sada rec je o devojci mog zivota dakle palnirali smo vencanje ove godine posto ona zavrsi fax, ostalo joj je jos 3 ispita. Medjutim posto su me pozvali na ovaj intervju zeleo bih da mi neko kaze da li bi u ambasadi imali razumevanja ako bih im objasnio da zelim da se vencam sa devojkom u narednih par meseci kako bi i ona usla u program za dobijanje vize. Jer ako kojim slucajem dodje do toga da tu nastanu komplikacije i ona ne moze da dobije vizu preko mene, onda ne bih ni ja isao u USA, jer ipak je ljubav bitnija od svega.Druga stvar je da sam ja vec bio u USA preko J1 vize pre 4 godine radio sam u americkoj firmi koja bi mi verujem mogla poslati potvrdu o tome (Viking Yach company, radio sam na sastavljanju podova za Yachte) i imam Social Security Number tako da sa te strane ne bih morao da gubim mesec dana na cekanje ovog dokumenta. Normalno posao koji sam radio bio je u jednom mestu New Gretna udaljenom oko 50 kilometara od Atlantic City-ja (putovao svakog jutra 50minuta iz AC), meni je pak zelja da odem u neki veci grad New York, Chicago koji je opet pogodniji za zivot sa devojkom/zenom a ne u Atlantic city koji je pak kockarski grad i koji mi je bio ok kada sam isao pre 4 godine ali pak sada kada planiram da idem sa zenom i da stvorim uslove za neki porodican zivot mislim da nije pravo resenje. Dakle u Chicago ili NY bih se opet potrudio da nadjem posao gde bi bar neko uvazio ako ne priznao moju diplomu i vrstu posla koji sam radio u Srbiji ali opet ne znam koliko je to realno ocekivati.
Dalje imam u Srbiji stan i seosko imanje, stan na oca imanje na majku da li bi to imalo prodju u ambasadi ili je neophodno da se nesto od toga prebaci na mene. Sto se devojke tice njeni imaju 3 stana i kucu koji se ne vode na nju vec na roditelje, tako da mislim da bi i sa te strane ona ukoliko udje u proceduru preko mene da dokaze finansijsko zaledje koje oni traze da bi se osigurali da neces da odes tamo i da zivis na socijalnoj pomoci.
Sve u svemu mislim da treba probati otici tamo i izboriti se za svoj zivotni prostor, hvala bogu i ja moja bolja polovina imamo gde da se vratimo pa i vise od toga.Ali ne zelim jednog dana da se kajem da nisam mozda iskoristio priliku kada mi se ukazala.
Ako ima neko sa Ekonomskim fakultetom ko je otisao u USA bio bih srecan da mi prenese svoja iskustva u pogledu trazenja posla u USA i mogucnosti da se pronadje nesto u struci. Ja inace radim u veleprodaji/maloprodaji tako da imam dosta iskustva veznih za prodaju robe, organizovanju promotivnih akcija, pracenju prodaje…, i nadam se da bih u americi gde postoji veliki broj trgovinskih lanaca moga iskoristiti iskustv steceno u Srbiji.
Evo da vam javim kako je prosao intervju i ostale peripetije. Ljekarski smo obavili u cetvrtak (dan prije intervjua) i sve je bilo relativno brzo gotovo - imali smo pauzu od 2-3 sata koju smo iskoristili da obidjemo ZOO. Tu smo iskesirali malo vise para nego sto sam mislio da ce da bude potrebno (85 dolara po osobi 85 dolara zajedno za vakcine). Prije toga smo se ipak malo namucili oko upisa u knjigu rodjenih, jer nista nije bilo odradjeno, vjerovatno zbog toga sto je moja supruga rodjena u Pristini (maticne knjige sad u Nisu), a vjencali smo se u Kotoru. Iako je u doba vjencanja to bila ista drzava, sve smo morali na vezu da rjesavamo i da se vozimo do Nisa (makar sam bio u Niskoj Banji :)).
Na intervjuu su nam rekli da ja ipak moram da pribavim jos jedno uvjerenje o nekaznjavanju (iz Svajcarske gdje sam zivio nesto manje od godinu dana), pa sad cekamo da taj papir stigne. Dali su nam broj da ih nazovemo i zakazemo donosenje tog papira kad ga pribavimo. Njima (svajcarcima) treba minimum 10 radnih dana da to odrade, plus posta i prevodjenje - eto ga ve cmjesec dana odlaganja. U ambasadi nam nisu ostavili nikakav rok za taj dokument, tako da mislim da nece biti problema i ako stigne nakon mejsec dana.
Rekli su nam da nema potrebe da oboje ponovo dolazimo, vec da samo jedno od nas donese taj papir, a i uplatili smo im puni iznos, tako da mislim da ce sve da bude OK, samo da taj papir stigne.
Da sam znao da oni gledaju tvoje prebivaliste na osnovu onog formulara koji popunis i posaljes u onom prvom pismu, nikad ne bih upisao Svajcarsku, jer mi je sad samo donjela nerviranje i odlaganje.
Javicu vam kako se stvari dalje odvijaju. Pozdrav i hvala svima na komentarima
ne zelim da budem negativan i stvarno ti zelim da proguras tu pricu ali evo ti mog saveta. lepo vas dvoje za ruke pa kod maticara i resavajte to dok imate vremena.. inace, sumnjam cisto da prica sa devojkom (odnosno buducom zenom) njima nesto znaci.. ustvari, ne znaci im nista posto oni ne gledaju nicije emocije nego prate pravila (njihove zakone), sto je na kraju krajeva i normalno.
ustvari, sad se vracam na prvu recenicu i ispravljam se.. nemoj uopste da guras tu pricu samo ces se razocarati..
..molim da me neko ko ima drugacije iskustvo ili zna da nisam u pravu demantuje!
sto se tice dokumenata, mislim da ces morati da vadis ponovo uverenje o nekaznjavanju jer je proslo dosta vremena od kada si izvadio prethodne papire..
zao mi je sto nisam mogao da ti kazem neku pozitivniju stvar ali bolje istina nego da se bezveze nadas.
Puno pozdrava za sve i svecano objavljujem da smo muz i ja dobili vize!
Bilo je toliko lagano da nisam mogla da vjerujem kako se sve moze zavrsiti za sat i pol. Prvo smo uplatili novac (na šalteru), pregledali nam papire (na salteru), i onda nas prozvali za intervju koji je trajao nekih desetak minuta (na salteru)!!! Na intervju-u nam je bila konzulica stara otprilike 30-ak godina, VRLO ljubazna sa tecnim hrvatskim/bosanskim/srpkim jezikom. Jedino po cemu skontas da je amerikanka je to kako izgovara rijec salter (saltr):-). Sve u svemu, vrlo prijatno iznenadjenje. Dali su nam vize i dvije koverte koje ne smijemo otvarati, samo je nismo bas najbolje skontali kome cemo dati te koverte, da li nekome na granici ili nekad poslije. Vratili su nam sve dokumente koje smo im donijeli, a morali smo donijeti SVE - posebno su mi naglasili u ambasadi (kad sam zvala da pitam gdje cemo platiti vize) da donesem uvjerenje od suda i od policijske uprave, a za muza vojnu knjizicu. Sada moramo uci u USA do 31.08.2007. godine, na adresi koju smo upisali u aplikaciji cemo primiti social security number i stavit ce nam neki pecat kao zamjenu za green card dok nam istu ne izdaju…Eto to je sve sto smatram da bi moglo koristiti, sada zelim puno sreće svima koji idu na intervju i samo OPUSTENO!
Molim Meelosha ako zna nesto o tim kovertama i pecatu da mi malo razjasni tu proceduru.
TIBERIJE, isto mislim da bi se OBAVEZNO TREBALI VJENCATI,jer njima ništa ne znači to što ti je djevojka. Nas su pitali kad smo se vjencali i rekli smo da je to bilo posloje prve koverte, malo su kao napravili facu al smo im rekli da smo zajedno deset godina. Usput, mislim da je nama dosta pomoglo to što muž radi u Američkoj ambasadi u Sarajevu već dugo.
@Tiberije: zeni se i nek’ ti je sa srecom! Ljudi su 100% u pravu…
@Vedrana: Da, koverta koju si dobila mora da ide sa tobom i pasosem, dakle u rucni prtljag. Kad sletis u USA, tamo na imigracionom salteru (ti ides na imigracioni, ne turisticki i ne za amere), onda ti tamo lik uzme kovertu i rokne mali pecat u pasos i to je to, cekas green card. U toj koverti su ti svi originali, a vratili su ti ih iz prostog razloga jer ne znaju gde ces proci imigraciju: da li u NY, Chicago, LA, ili Hawaii… U zavisnosti od toga nije isto kojoj imigracionoj jedinici se prosledjuju tvoji dokumenti. Nema sta, sve je 100% logicno.
Necu da ti kazem “sad samo uzivaj”, jer ces tek videti da ti je tek SAD to vreme proslo…
Pakuj se, seli se i teraj. Sve ce biti u redu, samo kovertu uz pasos. Cestitam ti od srca i zelim svaku srecu u imigraciji. ![]()
Hvala ti najljepša, bas si mi pomogao, sretno tebi i svima. Nadam se da cemo se mozda nekada sresti u USA! ![]()
Puno pozdrava.
Stvarno moram dodati da je nevjerovatno koliko ovdje ljudi jedni drugima pomažu, kao da se znamo ko zna koliko. SUPER ste stvarno i drago mi je da svugdje ima dobrih ljudi. ![]()
Hvala najlepse, Vedrana! Ako se kojim slucajem doselis u Chicago, ti se javi, na sajtu smo svaki dan… ![]()
Ljudi ja se zenim u subotu 31.03., moze li neko da mi kaze kako ide dalje procedura sa ukljucivanjem moje zene u Green Card proceduru. Da li je potrebno samo javiti ambasadi promenu bracnog stanja i nakon toga odneti vencani list ili je potrebno jos nesto od dokumentacije (slike, izvod iz maticne knjige…), i da li taj maticni list moze biti na srpskom ili mora biti medjunarodni.Posto mi je intervju u drugoj polovini aprila imacemo ja i zena sasvim dovoljno vremena za prikupljanje svih potrebnih dokumenata. Sve u svemu nadamo se najboljem pa ako bog da vidimo se u USA.
oooo… ajd pa nek vam je sa srecom.. vidis, nije ova medjunarodna americka politika tako losa ![]()
vidi ovako, ja sam se ozenio u septembru (ziveli smo poslednje 3 godine zajedno) a bio na razgovoru u novembru.
pozoves ambasadu, na centrali trazis da razgovaras sa nekim iz konzularnog odeljenja vezano za lutriju i kazes da si se u medjuvremenu ozenio i da zelis suprugu da ukljucis u proces. oni ce ti reci da dodjes sto pre i doneses izvod iz knjige vencanih (original i kopiju) i tada ce ti dati instrukcije. ustvari, dace ti dodatne formulare za nju, reci ce ti da idete zajedno na pregled i da se zajedno pojavite na razgovoru iako ona nema poziv iz kentakija.
za razgovor ce ti trebati pored ostalog opet trebati izvod iz maticne knjige vencanih i prevod od sudskog tumaca.
Ponesi i neke vase slike od ranije jer ce vas sigurno pitati koliko dugo ste zajedno, da li ste se vencali samo zbog vize ili iz ljubavi i tako to ..
eto to je moje iskustvo..
pozdrav i srecno!