Hrana za kad se doselite - alternative dok se ne snadjete

Sto se tice jogurta, u svakom malo boljem supermarketu/supercentru, u nutrition/organic sekciji, imate u friziderima, tzv. Probiotic yogurt, ili ti Kefir, i to kako Plain (koji je po meni apsolutno isti kao i nas domaci, ali onaj bas kvalitetan), tako i sladak s raznim vocem (koji mi se cak i jos vise svidja). Cena mu je negde oko 4 dollara, evo nadjoh sad na jednom sajtu ruskom taj jogurt http://www.russiantable.com/store/product.asp?dept_id=134&pf_id=4168 (od iste firme Safeway, doduse ja sam ovde kod mene nalazila s celokupnom etiketom na Engleskom, ne na ruskom, no to je taj proizvod). Ako pogledate sajt companije Safeway http://www.safeway.com/ videcete da oni imaju dostavu i na kucnu adresu (Dreamers, mozda ti to bude resenje za kupovinu nekih stvari, da ti stvari dodju na kucnu adresu), njihova sestrinska firma, koja je vezana za IL je Dominic’s, tako da ako nemate neki blizu vas, a vi mozete da narucite on line, http://shop.safeway.com/superstore/default.asp?brandid=1&page=corphome (ja sam ovde za store locator stavila moj zip code, a vi kad stavite vas, mozda vam izadje favourite store i nesto blize od ovih adresa).

Online kupovina hrane i ostalih potrepstina je sasvim normalna stvar, pogotovo ako se radi o medjunarodnim proizvodima. Iz sopstvenog iskustva, toplo preporucujem sajt Euro Food Mart Imported European Foods and Personal Care Products. gde sam vise puta narucivala neke stvari, apsolutno sam zadovoljna njima, veoma su dobro organizovani, sve se prati preko racunara, kad vam posalju robu, preko mejla vam posalju racun, robu pratite preko koda on line, tacno znate kada da ocekujete dostavu, ako pazarite za vise od 100 dollara, postarina vam je besplatna, ako pazarite za manje, postarina je 10 dollara. Lista proizvoda je iz cele Evrope, sire se i na Midle East proizvode, i posto stalno updatuju listu novih proizvoda, dobro je da se sajt posecuje cesto. Dostava je u celoj US, narucivanje 7 dana u nedelji.

Sad kad posmatram ove specials u Dominic’s, moram da priznam da su neke cene jeftinije nego kod nas u Indiani…npr. ove sveze donuts, kod nas ne mogu da se nadju za ove novce uopste (inace veoma su ukusne, najvise volim ove sa cokoladnim prelivom i kremom unutra, ali da su sveze - http://dominicks.inserts2online.com/I2O_MainFrame.jsp?pageNumber=1&drpStoreID=1130&adId=19639&adPath=SafewayDominicks03052009Dominicks), zatim ovaj sladoled - obavezno da se proba (naravno svi sladoledi u nutrition/organic sekciji su super stvarno, ali su i dosta skupi), po meni, odmah posle njih idu Breyers Ice Cream - ima ih mali milion vrsta, licno preporucujem Snickers i Rocky road, http://dominicks.inserts2online.com/I2O_MainFrame.jsp?pageNumber=1&drpStoreID=1130&adId=19639&adPath=SafewayDominicks03052009Dominicks … eto toliko za sada..

Pozdrav!

Kada smo vec kod tog organic. Svi su mi uvek govorili da organic je jedna cena, neorganic druga i da imas te posebne sekcije. Ja otkada sam ovde, bio sam u raznim marketima (jedino jos od poznatih nisam posetio whole foods), ja u zivotu nisam video tu sekciju “organic”…ili pak da imas 2-3 vrste npr. paradajza koji jeste organic ili nije organic…imas jednu vrstu paradajza…sada da li je organic ili ne..pitaj boga. Jedino jaja i mleko uvek vidim koji je sta…ali su svi u svojoj sekciji, jaja su medju jajima, mleko medju mlekom…nema sekcije organic posebno. Barem je tako ovde u svim tim vecim marketima (osim u whole foods, gde nisam bio i ne znam kako je).

Mmmmmmm, ja koliko sam upucen te donuts se zovu Boston Cream.

Mmmmmm DONUTS ! :drool:

Imash u Jewelu celu jednu sekciju koja je posvecena organic vocu i povrcu :smiley: i naravno imas celu jednu ili dve ako se ne varam gondole u prodavnici hrani koja potpada pod “organic” (svaki put tu kupis one nude sa kikirikijem)

Htedoh jos ranije da pitam… osoba A (kaneolopa) da li licno poznajete osobu B (dreamerns)?
:blink:

Nisam se toliko koncentrisala na sam naziv krofnica, kojih ima i u razlicitim oblicima i sa razlicitim filovima i prelivima etc…ali da su dobre, moras da priznas da jesu…:1072:

Evo, posto je osoba A (Kanelopa), objasnila osobi B (Dreamernsu) gde kupuje nude sa kikirikijem, da ja jos nesto kazem sto se tice hrane. Postoji najjeftinija hrana (recimo pileceg mesa), koja je ona obicna s farme (npr. pileci bataci, cisto da bi znali o cemu pricamo). To su oni obicni bataci, od obicne zivine, koja jede svasta i zivi svugde i to je to. Zatim imamo tzv. natural kombinaciju, koja podrazumeva da je zivotinja zivela u prirodnim uslovima, da nije hranjena steroidima, hormonima etc, (postoji odredjeni pravilnik o svemu tome i to stoji obavezno na etiketi proizvoda) i to je recimo srednja cena, zatim imamo organic kombinaciju pilecih bataka, koji su obicno manji, naravno skuplji, imaju oznaku USDA Organic - Home | Agricultural Marketing Service. Ove tri vrste pilecih bataka mogu da se nadju sve u istom frizideru regularnog dela supermraketa (tzv. Meat department). Odvojeni su i lakse se primete, ukoliko se prati firma koja ih proizvodi. Obicno su tako i sredjeni proizvodi npr. u tom delu, tako da se nalaze proizvodi od istog proizvodjaca (npr. u nasem slucaju razliciti proizvodi od zivine, pocevsi od pilece dzigerice, bataka, mlevenog mesa, krila, celih pilica, trtice, konfekcije celog pileta etc). Ili drugi primer: obicna farmerska jaja mogu da se nadju po celom supermarketu, jos i ako je specijalni popust, ima ih i u posebnim odeljcima, obicno u friziderima u centralnim delovima s specijalnim natpisima; ukoliko prodavnica nema specijalno odvoje organic/nutrition deo, onda se i organska jaja i natural jaja drze zajedno s ostalim obicnim jajima, (tako sam videla npr. u Walmartu), dok u nekim drugim prodavnicama, koja imaju odvojene organic delove, mogu da se nadju u posebnim friziderima, zajedno s ostalim tzv. Dairy proizvodima (sira, jogurt, mleko etc) i ta jaja. Cena se naravno razlikuje, ova farmerska mogu da budu i oko 1dollar za dozen, dok natural idu (posto i njih ima raznih varijanata) 2, 3, 3,5 dollara, dok su organska negde izmedju 4 i 5 dollara za dozen…organski delovi supermarketa/supercentara cesto u sebi ne sadrze samo i iskljucivo orgnaske proizvode, vec i tzv. natural proizvode, te se zato i zovu nutrition/organic odseci (departments). Takva je podela i sa svim ostalim namirnicama, cak i sa licnom higijenom, toaletnim priborom, deterdzentima za pranje etc…tu se onda nalaze i ekoloski proizvodi, te sve to predstavlja jednu veoma zdravu sredinu za shoping, naravno kad shvatite da vas sve iz tog odelja kosta jedno dva do tri puta vise nego isto to u ostalom delu prodavnice…

Naravno sve je ovo vezano za prodavnice koje prodaju mesovitu robu, a ukoliko sada pogledamo specijalizovane prodavnice koje su uglavnom s organskom i prirodnom hranom, tu problema nema. Tipican primer je Trader Joes. Jeste da su malo skuplji, ali imate izvanredan izbor i ko ima finansijskih mogucnosti, moze tamo da se iskljucivo snabdeva svime sto mu treba…ovo je samo jedna u nizu, a ima dosta ovakvih prodavnica…evo i linka s lokacijama http://www.traderjoes.com/Attachments/MW_loc.pdf

Da se vratim na obican supermarket/supercentar - u okviru svih departmenta, nalazi se organska hrana, samo je treba traziti…cak u nekim odeljcima, moze da se nadje organska hrana i otprilike s istom cenom ili veoma malo razlike od po nekoliko centi u odnosu na ovu obicnu (obicno iz razloga sto je organski proizvod nov i jos uvek se kupci nisu dovoljno navikli na njega). Npr. u okviru departmenta u kome se nalazi konzervirano voce i povrce, zajedno s obicnim konzervama, mogu da se nadju i orgnaske, i to jedne pored drugih. Zatim u zamrzivacima, gde se prodaju smrznuti proizvodi, mogu da se nadju pojedini proizvodi organskog porekla, ili cak i cele grupe proizvoda organskog porekla. Postoje i companije koje proizvode samo organske proizvode, koji mogu da se prepoznaju po ambalazi, npr. Morning star je poznata firma za proizvodnju smrzutih proizvoda organskog porekla, pakovanja su im obicno zelene boje, veoma lako uocljiva. Private selection, vec sam ih negde ranije pominjala, izvanredno kvalitetna kompanija, koja veoma mnogo daje na izgled svojih proizvoda, prelepim pakovanjima, a i izvanrednim kvalitetom proizvoda, specijalizovana je za proizvode i organskog i neorganskog porekla. Licno mislim da je inkorporacija organskih proizvoda medju neorganske proizvode izvanredna ideja, jer podize nivo svesti obicnih potrosaca o kvalitetu ishrane. Ukoliko se organska hrana zadrzava samo u okviru odredjenih sekcija u prodavnicama, vecina potrosaca nece ni da zaviri tamo, jer ce poci od predpostavke o svemu da je mnogo skuplje, sto jeste ali i ne mora da bude, nije isto za svaki proizvod…

Ne znam bas da li ovde da napomenem, ali sto da ne, ipak se radi o hrani, a moze da se odnosi i na sve ostale stvari koje se kupuju u supermarketima/supercentrima: uvek obratite paznju na pojeftinjenja u prodavnicama, mozete se iznenditi sta sve moze da se nadje na snizenju…znaci closeout items, rollback, clearence, sve su to natpisi na koje treba obratiti paznju. Prodavnice imaju cesto tzv. reset, tj. dolazi nova roba, a prodavnica nema mesta da instalira nove rafove, te mora da se nova roba stavi na mesto stare; stara se nije prodala u celokupnom iznosu, te da bi se barem kakav novac izvukao, a da se roba ne bi bacila, onda dolazi do snizenja cene proizvoda od 50 do 75%, za proizvod koji je do juce bio s cenom od 100%. Ukoliko se roba bilo koliko osteti, povlaci se iz prodaje, dolazi do markdown-a, tj. managers specials, i ostavlja se na posebne police i posebne delove u prodavnicama, gde se prodaje po veoma niskoj ceni, da bi se koliko-toliko dobilo na njoj.

Eto toliko za ovaj put. Pozdrav!

Da citam ja vas ljudi duze vreme samo me mrzelo da se registrujem… osoba A i B su zivotni saputnici
@V777
Nudle a ne nude… type-O

You missed the point, hehehe:grin: znam ja to, pa blogujemo se medjusobno, nego mi je interesantno kad ga ispravis u nekoj tvrdnji pa izgleda kao da kucate sa razlicitih meridijana:;D:

Ma fora je da ta sekcija u jewels koju ona pominje je uvozna hrana (meksicka, italijanska i sl)… Nema jewels bas odvojenu organic sekciju. Ima sireve na 2 odvojena kraja i sl. stvari…ali ne bas ono organic i ne organic sekcije. Ma uostalom, nije ni bitno…mene je vise interesovalo povrce koje je organic ili ne…ovo ostalo se lako proepozna, jer ako je organic…onda to pise VELIKIM SLOVIMA :slight_smile:
E sada, u jewels jer jedna crvena paprika (bukvalno jedan komad, ne kilo, ne lib) 1$ kada je na ultra popustu, inace je 2$. Ja ne znam da li je to organic ili ne (posto povrce postoji samo jedno…i ne pise da je organic), ali znam da u USA moras biti milioner da bi pravio ajvar :slight_smile: Odredjeno povrce im je stvarno abnormalno skupo (a paprika i kukuruz su vredniji od zlata).

Opste je poznato da su muskarci sa marsa :smiley: svi mi gledamo drugacije

Prvi deo te gondole je sa uvoznom i kosher hranom … drugi deo ka kasama je organic… ukljucujuci i glutein free klopu koja se tu nalazi. Sto se tice povrca ima jedan mali odeljak i obicno su to zelenishi koji su pod etiketom organic… tipa arugula zelena salata i sl… kontam da te to ne zanima pa zato nisi ni obracao paznju. Imas odvojeno i luk organski i ne organski… ali i uvozni… slatki argentinski je dosta dobar ali kao shto rece glavica izadje $1.

Pa bar u CHI imas gde da kupis AJVAR (mljac) a koliko se secam kukuruz se prodavao 12 komada za 1 $
Tako je bar negde u avgustu bilo u PA.
Zar nema neke farme oko CHI gde mozete uzeti jeftinije i kvalitetnije od onog vestackog voca i povrca po supermarketima?

“NIKADA NE BIH MOGAO DA SE OZENIM DEVOJKOM CIJI RODITELJI JEDU PLASTICNO VOCE!!”

Vracamo se na onu staru… za to sve treba auto :smiley:

Zergut ajvar

Podravka ajvar

:1081:

:1072: neverovatno da se i to moze poruciti… josh da sarma moze… ij gde bi nam bio kraj

Ma znam i ja da ste zivotni saputnici, nego mi je interesantno kad medjusobno razgovarate, a i rekla bih da su u pitanju bile nudle…pozdrav!

Internacionalna hrana nema veze s Organic sekcijom i nikad i ne stoji zajedno. Medjunarodna sekcija obicno stoji apsolutno odvojeno (doduse sve zavisi od prodavnice do prodavnice) ili moze biti inkorporirana u neki od redova. Obicno internacionalna hrana i nema nista organskog, barem ne u prosecnim supermarketima (samo americka organska), jer bi naravno ubijala cenu. I naravno, kad se uporede cene pojedinih artikala (apsolutno istih) koji mogu da se nadju u tim medjunarodnim rafovima u prodavnicama, i istih artikala koji mogu da se kupe on line, cena je neuporedivo niza kad se kupuju online.

Pa napisah li ja juce negde na ovom topicu, sajt s online kupovinom … ajd evo opet … www.eurofoodmart.com a evo i ajvara.. http://www.eurofoodmart.com/index.php?target=products&mode=search&subcats=Y&type=extended&avail=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&q=ajvar&cid=0&x=0&y=0&page=1

Kukuruz: da li zelite da bude svez, zamrznut, klip, okrunjen, onaj mali baby kukuruz, koji oblik? Ako pricamo o onom svezem s klipom, njega bi trebalo da ima, i to negde cini mi se da bude oko 20,25 centi po klipu, ali ga sada trenutno nema…verovatno ce uskoro da pocne…zato ga ima u klipu zamrznutog u frozen sekciji, ima ga okrunjenog na milion nacina, bilo u frozen sekciji, bilo u konzervama etc, ovaj baby corn ima ga i u sekciji voca i porvrca - konzerve, ima ga i international hrani, cini mi se da je azijska hrana u pitanju, ali ga ima i u mexickoj etc…

Sarma: da li se radi o sarmi gotovoj, vec napravljenoj ili samo listovima kupusa ukiseljenim, pa vi sami zavijate, i da li se radi o sarmi od kupusa ili od vinove loze? Sto se tice gotovih sarmi od kupusa, raspitacu se pa javljam, a znam da je pre par godina u CHI bilo dosta nasih zena koje su pravile sarme i prodavale; ukoliko se radi o listovima ukiseljenim od kupusa, tu postoje dve varijante: procesljajte ovaj sajt Eurofoodmart.com sto sam dala, da li tu ima listova od sarmi ukiseljenih, negde sam to videla on line, ali ne znam da li je taj sajt ili neki drugi, a sledeca varijanta je, a po meni i najbolja, da sami ukiselite kupus (ja sam tako zimus pravila sama sarme i bile su super, kupus se ukiseli za jedan-dva dana, a i sami pravite pa znate sta stavljate unutra, ako treba recept stavljam ga ovde i vec za nekoliko dana eto su sarme na stolu..) Ako se radi o sarmicama od vinove loze (koje ja licno smatram da su neuporedivo lepse od ovih s kupusom, da ne pominjem i da se mnogo lakse prave, hahaha, ali dobro, ukusi su razliciti), evo na Eurofoodmartu sam nasla link za gotove sarmice s vinovom lozom Euro Food Mart Imported European Foods and Personal Care Products. , a ako trazite samo listove, ima ih u medjunarodnoj sekciji supermarketa i to i arapskih i grckih ili italijanskih ne mogu da se setim najbolje…

Pozdrav!:1081:

Ma znam ja za ajvar i kupujem podravkin redovno…ali svi ti ajvari su 0 naspram domaceg…nisam generalno nameravao u skorije vreme da pravim ajvar, ali sam samo dao poredjenje…za par tegli pravog ajvara (ne onog gde se gura paradajz i sta ti ja znam) ti treba oko dzak paprika.
Kukuruz ima na hiljadu i jedan nacin, generalno sam govorio o klipu svezeg kukuruza…onog za kuvanje…a i kokicar. Kokicar je 20x skuplji u odnosu na srbiju, a ni ovaj nije mnogo jeftiniji. Klip kukuruza se krece razlicito (zavisi koliko je nabudzeno upakovan). Ja sam najeftinije video za dolar-dva (stvarno ne mogu da se setim) tri klipa…uglavom je skoro dolar klip…sto je ekstra skupo.
Ljudi koji ovde duze zive ne znaju kako stvari stoje u srbiji i davno su prestali da porede cene…evo cak i ja sve slabije to radim, a tek sam pet meseci ovde. Tako da njima je ono dolar-dva…sta je to…to je jeftino… Onom ko dolazi iz srbije je jaaaako skupo da da dolar za jednu papriku ili par baka za kukuruz. U srbiji za manje od 2$ kupis kilo paprika…ili tuce kako ovi ameri govore :naughty:
Recimo indijski orah je ovde upola jeftiniji nego u srbiji, ali zato na kolace sa obicnim orasima zaboravite…bar za pocetak. 300 grama oraha je skoro 10$…o da…moze da se nadje jeftinije, ima u costco (gde se placa clanarina), ili na popustu ovaj onaj trader…ali to sve nakon par meseci, kada kupite auto i uklavirite neke stvari (ili nadjete nekog dobronamernog da vas voza kada i on ide u kupovinu, sto je nas trenutni slucaj). Upravo je tako i ova tema, alternativa dok se ne snadjete…znaci jeftino meso sa neke farme, ili pak kukuruz sa farme, ili cak costco je varijanta kada su se ljudi debelo snasli :slight_smile: Na pocetku ce najverovatnije ici u jewels (jer ga ima dosta i nalazi se u gradovima, ne van istih)…eventualno u aldi ako zive u losijem kraju ili u suburbs…i neki lokalni market koji je uglavnom skuplji od gore navedenih.