Putem nekoliko sajtova vezanih za Vojsku RS i sajta ministarstva spoljnih poslova sam saznao da se vojska moze odloziti na racun samog boravka u inostranstvu. Potrebno je doneti potvrdu o zaposlenje ili potvrdu o dugorocnom kreditu itd. Pretpostavljam da je moguce odloziti je i upisivanjem nekog kursa ili nastavkom skolovanja.
Situacija je donekle slicna i kada nismo u inostranstvu, jer se neka potvrda za odlaganje vojske doneti mora.
Ono sto bih voleo da saznam je kojim se sve metodama sluze ljudi da bi izbegli situaciju da isplanirani godisnji odmor u otadzbini prekine cika policajac na aerodromu pa da ostatak odmora provedu ‘sluzeci otadzbini’…
Plasim se da odloziti ne znaci isto sto i osloboditi se vojske. Mozda je bolje da gledas u tom pravcu, kako se trajno osloboditi obaveze sluzenja vojnog roka. ja sam to odavno obavio pa sam malo van cele price, bas me zanima kakva je situacija sa onima koji se iseljavaju za trajno, da li drzava ocekuje da joj sluze??? Mozda bi mogao da se prijavis za civilno sluzenje vojnog roka u nasem konzulatu u USA? :pucpuc2:
Mislim da od oslobadjanja od vojske nema nista. Vec sam prosao sve preglede i u vojnoj knjizici pise sposoban. Iskren da budem i da postoji opcija da me naknadno oslobode, kako sada stvari stoje, odbio bih je. Interesuje me samo privremeno odlaganje i nacini za to.
Meni su jos 2005e rekli da “odlazak na rad u inostranstvo nije razlog za odlaganje vojne obaveze” (tad sam isao na h2b vizu)
Inace, oni ocekuju da se prijavis do 27.godina zivota tj. imas zakonsku obavezu da to odsluzis. Ni fax ti me pomaze posle 27-e god. da odlazes.
Onda ako “izbegavas” donesu odluku da moras da odsluzis do 35e godine zivota a da li ce podizati optuznicu (istragu, sta god) uglaqvnom zavisi od lokalnih ljudi u tvom vojnom odseku.
Na granici svakako mozes (a ne znaci da ces) imati problema.
Sestra mog druga radi kao pravnica u komandi jednog od nasih korpusa (ili kako se god to sada zove) i taj info sam dobio od njega.
Secate se da svojevremeno Sasa Djordjevic morao da ide u vojsku umesto da ide sa reprezentacijom na svetsko prvenstvo. Onda su jurili Danilovica kad je igrao u Italiji (pa dolazio u Bg sa klubom) kao “nije odsluzio” i sl.primeri.
Znam da je sada drugo vreme (u smislu vlasti) ali mislim da se vojska nije puno promenila.
Jedino tatini sinovi i dalje idu u pozoriste u civilnu a obicni smrtnici jos uvek prave ispracaje i idu u svakakve vukojebine da sluze vojsku.
Ali nadajmo se da ce od 2010 da bude potpuno profesionalizovana vojska tako da se nadam da sa te strane neces morati da brines.
Svakako javi sta si uradio.
Vec godinama svako ima prava da sluzi civilno. Tako da bih pre rekao da danas vecina ljudi ide u civilnu, a jedino napaljenici jos idu u regularnu vojsku.
Naleteo sam na informaciju da je rok za prijavljivanje pomeren na 30 godina, a ja do 30 imam da gulim jos ihahaj :1081: A na istom mestu sam procitao da je gornja starosna granica za regrute koji zive u inostranstvu 35.
Kako stvari stoje, ako se nadjem na americkom kontinentu, moracu da trazim neki razlog za odlaganje vojske. Da li ce to biti neki fax u Srbiji ili neki kurs ili skola ili sta vec u USA javicu cisto da se moji sapatnici nesudjeni vojnici utese ![]()
Istina, ali neki sluze tako sto se razbijaju od posla tamo gde odu(ili bolje reci gde ih bace), plus pod pretnjom da ce ih vratiti u regularnu ako ne urade ovo ili ono a neki idu u Jugoslovensko dramsko ili neko drugo pozoriste da sluze (ne moze svako), na to sam mislio.
Inace, sam sebi cestitam 300-ti post na forumu
:bravo:
Prvo je apsolutna istina!
I pridruzujem se cestitkama! Pocastvovan sam da ti je 300-ti post u temi ciji je pokretac moja malenkost:grin:
Eto ideje - kad odes u USA, upisi neki faks, nije bitno koji i da li ces da ga studiras, samo vidi da je apsolutno najjeftiniji, pa sa potvrdom da si student u inostranstvu (to bas jako zvuci), odlazi dok ne prerastes sv granice. U stvari, ja ne znm da li planiras da se dodatno skolujes u Americi, sto nije lose ako imas mogucnosti, a dobro ce ti doci za ove svrhe…
Ali, sto rece Sloba, najbolej ce biti ako se za godinu - dve promeni zakon i vojska se profesionalizuje, onda sve brige padaju u vodu…
Civilno sluzenje u ovom slucaju nije ocija, jer svakako moras da budes prisutan tu gde te bace…
Ako uspeš da prolongiraš dok ne dobiješ USA državljanstvo.. onda možeš da se odrekneš Srpskog državljanstva. Mada misli da je verovatnije da će se vojska do tada profesionalizovati.. ili možda ne?
A što se tiče ovih što idu u redovnu (a ne moraju).. to su isti oni koji će sutra ići u rat (kad ih pozove otadžbina) i ubijati druge ljude zarad tuđih političkih i finansijskih ambicija. Nadam se da nema potrebe dalje da objašnjavam koliko je to pogrešno, glupo… (da se blago izrazim).
To je zato sto nasa drzava uvek resava na idijotski nacin svaki problem (jedan od 5 top razloga mog odlaska iz iste). Fakultet tehnickih nauka u Novom Sadu (poznat po tome sto svaki asistent i profesor ima svoju firmu i studenti na praksi rade za njihove firme), je uvideo da je cool ideja imati i vojnike da rade za dz u njihovim firmama. Iako smatram da se to njihovo drzanje firmi kosi sa svim zivim zakonima, studenti tog faksa bar nesto nauce i bar imaju obezbedjen posao kada ga zavrse. Elem, da ne skrenem sa teme…taj fakultet je imao neki ogroman broj vojnika upravo zbog te manipulacije. E sada dolazimo do onog dela gde je nasa drzava idijotska. Umesto da kazne FTN u Novom Sadu, oni su kaznili sve zive i vise nijedna institucija ne moze da trazi vojnika, nego to cisto vojni odsek odredjuje ko gde ide. Tako da asistenti na fakultetu koji su recimo radili na naucnim radovima (ne u privatnim firmama), od sada rade u klinickom centru i sl. Ja sam imao srecu da sam uhvatio zadnji voz kada sam isao na civilnu, pa sam bio na faksu.
Nikada nisam voleo da bacam pare, a sa tom navikom cu nastojati da nastavim. Sto znaci nastavak studija znaci jos jedna diploma i tu ne pravim nikakve kompenzacije ![]()
Ali o tome tek kad ubacimo vizu u pasos… do tada treba zavrsiti sadasnji fax, a veruj mi na rec nikada mi nije bilo teze da ucim :smrc:
Kako trenutno stvari stoje, govorim tiho, ucim, radim i skupljam preko potrebne pare, a vojska ce morati da me ceka. Hvala svima koji su izdvojili vreme i dali mi neke savete, tema je do daljnjeg :deniselo:
Neka ceka vojska.
Ko ceka taj izvisi ![]()
Po pitanju vojske iz tvojih usta u Bozje usi, ali dok mene ceka vojska ja cekam drugu kovertu, a za nju valjda necu da izvisim :;D:
Naravno da sam mislio na vojsku, a koverta ce stici to ne brini, samo polako…
Evo ti jedne ideje:
Ako dobijes green card i plasis se da ce te zaustaviti na granici sa imigrantskom vizom sa SAD, evo sa mozes da uradis, ako recimo zivis u Srbiji spakujes kofere i uhvatis voz za ili Crnu Goru ili Bosnu ne pokazujes pasos jer mozes sa licnom kartom da prelazis granicu, ako te pitaju nesto ti kazes idem na more ili kod bake na selo, i sa predhodno rezervisanom kartom odes za SAD, za 5 god. dobijes drzavljanstvo, a stvarno sumnjam da ce da pokrenu medjunarodnu potjernicu :naughty:
Ideja mi se vise nego svidja, hvala!
proverena informacija je da će svi koji su išli na regrutaciju do 2007. služiti (redovnu ili civilnu) vojsku, što znači da klinci od '90.-tog neće služiti vojni rok.
Nije da me ova tema zanima, ali kako i gde je to provereno. Koliko znam jos uvek nije izvrsena profesionalizacija vojske, a dok se to ne obavi i donesu odgovarajuci zakoni, ko ce da popuni kasarne?
ovako pricaju vojna lica, samo prenosim ono sto cujem…