Kakav rodni list ?:blink:
I ja pitam kakav rodni list? Ako treba da vadim pre nego podjem. Ako stvarno treba pretpostavljam internacionalni treba?
Ma samo opusteno, jer ce ti viza biti odobrena tek 20010. godine.:1060:
To apply for a Social Security number:
- Complete an Application For A Social Security Card (Form SS-5); and
- Show us documents proving:
- Immigration status;
- Work eligibility;
- Age; and
- Identity.
- Take your completed application and original documents to your local Social Security office.
To prove your U.S. immigration status, you must show us the current U.S. immigration document, I-94, Arrival/Departure Record, issued to you when you arrived in the United States.
Work eligibility - For most foreign workers, we only need to see an I-94, Arrival/Departure Record.
You must present your birth certificate if you have it or can easily obtain it. If not, we can consider other documents, such as **a passport **or a document issued by DHS, to prove your age.
Identity - Social Security will ask to see a current DHS document. Acceptable documents include:
- Form I-551 (includes machine-readable immigrant visa with your unexpired foreign passport);
- I-94 with your unexpired foreign passport; or
- Work permit card from the Department of Homeland Security (I-766 or I-688B).
We may use one document for two purposes. For example, we may use a DHS work permit as proof of both work eligibility and identity. However, you must provide at least two separate documents.
Source: http://www.socialsecurity.gov
Sto bi se reklo - pasos i aplikacija, a za “age” mu treba izgleda rodni list (iliti izvod iz maticne knjige rodjenih) ali se ja nesto ne secam da su mi to trazili…
Inace, i ovo mu dodje bitno:
If your employee applied for an SSN but does not yet have it, indicate Applied For directly on the employee’s Form W-2. When the employee receives the number, file a Form W-2c, Corrected Wage and Tax Statement.
Ako ste na ulazu u USA vec aplicirali i za GC i SSN, mislim da nema potrebe da se aplicira ponovo u SS office (jedino ako ne stigne u dogledno vreme).
HAHA, pazi stvarno, sto li se pa ja brinem!!!:bravo:
Mi smo stigli u Texas 12.maja. Posto nam je na aerodromu immigration officer rekao da moramo otici i sami se prijaviti za ssn (na krajnjem odredistu), iako smo na formularima zaokruzili da zelimo ssn, to smo i uradili. Na ulasku u ss office smo popunili obrazac, koji smo predali zajedno sa pasosima. Nista vise nam nisu trazili od dokumenata. Ssn je stigao za oboje u roku od 7 dana, obicnom postom. Tako je za one koji su izvuceni na lutriji, ne znam kako je za ljude koji su na drugi nacin otisli u USA.
nama su trazili rodni list(prevod ili medunarodni) samo za potvrdu majcinog djevojackog prezimena.
Evo i naseg iskustva: Trazili smo da nam se posalje automatski, covek na imigracionom nam nije rekao apsolutno nista. Mi smo naravno kao i svi novopridosli nestrpljivo vec sutradan otisli u ssn office, i pre nego da stanemo u red pitali smo gospodju koja tamo radi za savet, ona je rekla da ako smo trazili automatski da onda treba da cekamo da nam stigne, do 21 dan. Ukoliko ne stigne, da dodjemo.
I tako smo cekali 10-ak dana, otisli ipak i sacekali red, a onda je teta rekla da nas nema u sistemu. Onda smo se najnormalnije prijavili i stiglo je za par dana…
Zakljucak: automatski ili ne, napravite se blesavi i prijavite se, ne moze da skodi…
Zdravo svima…Evo i nas troje (supruga, dete i ja) smo stigli u LA 30.07. (petak)…otisli u SSN Office u ponedeljak (iako smo naveli da nam SSN i GC stignu automatski) i ove jutros posle sest dana nam za svo troje stigli SSN-s. Znaci, kao sto su mnogi vec napomenuli, obavezno ici u SSN Office po dolasku. O nekim drugim detaljima, naravno bice ih, na postovima predvidjenim za to…pozdrav!
Dobro nam dosli na ovu stranu bare:beer: i neka vam je srecan novi pocetak:1081:
Hvala Taji…evo da prijavim da su nam danas 13-tog dana od dolaska stigle za svo troje i GC-s, prosto nisam mogao da verujem, raznoraznih iskustava sam se nacitao na forumu pa sam pomalo bio skeptik…ali evo posle nedelju dana SSN a posle dve GC. Jedino mi cudno sto nam kao zemlja pise Serbia and Montenegro a ne Serbia, ali valjda i oni vise ne mogu da pohavtaju sta smo…bitno je da su svi podaci tacni.
Svaka cast! :bravo: To je ultra ekspresno jer ne znam nikog kome je GC stigao pre isteka prvog meseca od ulaska.
A to za zemlju rodjenja jos uvek svima ispisuju Serbia&Montenegro pa budite bez brige.
Good luck & enjoy the Golden State!
I meni je SSN stigao posle nedelju dana a GC mi je stigao jutros posle tacno 6 nedelja. Obavezno otici u SSN Office po dolasku u USA iako ste naveli da vam automatski stigne SSN.
@ Ivan33 jel mislis na zemlju rodjenja, posto kod mene pise Montenegro jer sam tamo rodjen a inace ziveo sam u Srbiju ceo zivot i aplicirao sam iz Srbije.
U oktobru sa suprugom dolazim u Čikago. Pošto imamo poznanike u NYC, interesuje me da li postoji mogućnost da mi SSN i GC stignu u NYC, a ja da ih preuzmem iz Čikaga, ili moram da imam sigurnu adresu u gradu u koji planiramo dolazak.
Za SSN je neophodno ponovo prijaviti se jer iz nekog razloga Imigraciono i SSA ne komuniciraju i nikome SSN nije stigao automatski. U SSA ne moras da das adresu koju si ostavio prilikom popunjavanja papirologije za GC, a kada stignes u CHGO vec ces znati gde si odseo pa tu adresu i stavi u prijavi za SSN. Na tu adresu ce ti stici GC, a onda ti poznanici mogu da ti to posalju ili kako vec.
Oni koji znaju kad se popunjava SSN formular pod Citizenships,jel markiramo Legal Alien Allowed To Work ili US Citizen
Legal Alien allowed to work. Valjda znas da nisi citizen jos :drool:
Znam da nisam drzavljanin,mislio sam mozda misle gradjanin,sta znam kako oni to ,za svaki slucaj pitam.Hvala
Ljudi, jel ima neko da je skoro stigao u Kaliforniju i prijavio se za SSN i GC?
E, to me zanima, koliko se ceka?
U ambasadi tip me je malo uplasio, kaze na West Coast nevidjena navala i ceka se po 7-8 meseci da dodju dokumenta??! Pa nije valjda?
A na East Coast dodje za nedelju dana rece isto…
Kako cu ja prvi put kad budem isao ostati samo mesec dana, bas bih violeo da mogu da pokupim dokumenta pre nego se vratim u Jevropu pa ako neko ima blizu informaciju bio bih mu/joj (moram da se navikavam da budem politicki korektan):suure: zahvalan.
Moje iskustvo je drugacije:
SSN: cekao sam 6 (sest) dana od dana prijave do prijema SSN kartice. Jedini problem je bio sto sam prilikom prvog posjeta SSA poslusao sluzbenicu i otisao kuci i cekao, ‘ako ne dodje SSN za x nedjelja, dodjite i popunite ovaj upitnik’. Nakon 10 dana cekanja otisao sam opet i samo se prijavio. Dakle ne cekajte, samo se prijavite.
GC: 23 dana, po nekim datumima izgleda da je trebalo 10 dana dok me nisu evidentirali i zapoceli proces.
ID: cim dobijete SSN mozete traziti ID.
Vozacka: Mora se polagati ponovo, testovi i voznja. Testovi se mogu odmah polagati, nema cekanja (osim u redu). Datum za polaganje voznje je najteze dobiti i cesto se ceka i vise mjesec dana. Odlazak u neki manji DMV bi mogao pomoci.
ID/Vozacka: dolaze postom za otprilike 3 sedmice.