Zelena lutrija - Retro

Macak, nema to veze nisacim. Zakasnio si za DV2007, pa su ti najverovatnije samo javili da ce te prijaviti za 2008. Ako koverta nije stigla ravno iz Kentakija (sa uputstvom na oba jezika), nisi izvucen.

Inace, da se pravim papagaj: **SAMO NA AMERICKOM SAJTU SE PRIJAVLJUJTE, LJUDI!!! LINK JE: http://www.dvlottery.state.gov/ **

Ljudi dali ste Vi svesni da je rec o lutriji, i da su sanse da budete izvuceni jaaaako male ? Dobro, vece su sanse nego da dobijete sedmicu na lotou, ali opet ova lutrija nije nesto sto je realna sansa za ogromnu vecinu. Dakle, aplicirajte na zvanicnom sajtu USA (gore pomenutom) i nemojte da smatrate da ste izvuceni samo ako ispravno popunite aplikaciju. To je ipak samo lutrija, a mislim da nije na odmet spomenuti i ostale nacine da se dobije iseljenicka viza za USA… Visa Types for Immigrants: http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1326.html
Pogledajte sta se trazi od Vas u ostalim kategorijama, pa ce Vam onda biti jasno da to sto ste popunili neki smesan formular na lutriji, ne znaci nista osim ako nemate lude srece da bas Vas izvuku…

Juce smo podigli pasose sa imigracionim vizama unutra. E sad da kazem par stvari onima koji se tek prijavljuju i koji ce biti izvuceni 2007 godine.
Prikupio sam sigurno 10-11 dokumenata koji su oni tamo naveli ali nas covek u ambasadi koji je vodio moj slucaj i koji je vrsio pregled dokumentacije pre razgovora sa konzulom mi je vratio sledece dokumente kao nepotrebne.
Uverenje iz opstinskog i okruznog suda da se protiv mene ne vodi spor, Uverenje iz vojnog odseka o regulisanoj vojnoj obavezi, potvrdu iz firme da radim na toj i toj poziciji 3 godine, i potvrdu iz banke o deviznim sredstvima na racunu. Sledece dokumente je pak zadrzao i oni su bili potrebni, posebno je istakao da je diploma (u mom slucaju fakulteta) najbitniji dokument u celoj toj stvari). Ostala dokumenta su:appointment letter koji se dobija iz Kentacky consular centra, policijsko uverenje da nisam osudjivan, pozivno pismo iz USA (to je pismo neke osobe iz USA koju znas,a u kome ti ona pise da je spremna da te primi kod sebe prvih nekoliko meseci dok se ne snadjes),Izvod iz maticne knjige rodjenih (moze se automatski izvaditi medjunarodni list koji ne zahteva prevod), Vencani list,diploma fakulteta (ili srednje skole), dve slike 2,5’‘x 2,5’’ velicine, rezultati lekarskog pregleda koji se obavlja u jednoj od 3 navedenih klinika u BG. Vencani list, diploma i policijsko uverenje se prilazu zajedno sa prevodima od strane ovlascenog sudskog tumaca. Takodje posto sam ja vec bio u US i imao Social security number koji sam naveo u prijavi pokazao sam to onom nasem liku na uvid, konzul mi nije trazio. E da posto smo se ja i zena uzeli 20 dana pre intervjua kako bi i ona bila ukljucena u program, poneli smo i neke zajednicke slike iz raznih perioda naseg zabavljanja kako bi pokazali da se nismo uzeli samo zbog papira. Moj utisak je da ako doneses svu dokumentaciju koju traze i pritom ispostujes sve uslove (zdrav si, nisi osudjivan, imas trazeni stepen skolske spreme, dakle minimum srednju skolu) nema sanse da te odbiju. Nama cak nisu ni trazili potvrdu iz banke, verovatno zato sto sam vec bio 6 meseci u USA i time pokazao da sam u stanju da se snadjem i da zaradjujem dovoljno za podmirenje osnovnih zivotnih troskova.Sto se zene tice i ona je morala da prikupi svu dokumentaciju kao i ja s tim sto njoj nije trebala diploma srednje skole/fakulteta jer sam ja nosilac zelene karte. Da ne bude zabune i zena je dobila zelenu kartu kao i ja sa tim ogranicenjem da ta karta ima privremen karakter, koji prerasta u stalan nakon sto ona provede 2 godine sa mnom u braku.Sve u svemu krajnje opusten intervju, jos jedan savet za sve likove koji dobiju poziv na intervju radi izdavanja zelene karte, ako su u vezi i stalo im je da njihov partner podje sa njima neka se obavezno vencaju pre intervjua i neka to jave odmah ambasadi, oni ce vam reci da donesete vencani list na uvid i dace Vam obrazac za vasu suprugu/muza koji trebate popuniti i doneti zajedno sa ostalom dokumentacijom na intervju.I da jos nesto veoma bitno troskovi zdravstvenog pregleda u onoj privatnoj ordinaciji su mi bili 85$ pregled plus 2 vakcine koje kostaju oko 60$, dakle oko 150$ je potrebno za pregled, i potrebno je uplatiti u ambasadi 770$ po osobi radi pokrica troskova procisuiranja vize. Dakle pored sve ove dokumentacije trebace Vam jos oko 900$ dolara za pregled i izdavanja vize. Toliko i nadam se da ce ljudima biti od pomoci ovo moje iskustvo. Sto se tice mene i zene najverovatnije letimo zajedno u oktobru za USA, mada moze da se desi i da ja odem malo ranije kako bi zaradio nesto para i nasao stan pre nego ona dodje. No 5. maja imamo vencanje u crkvi i svadbeno veselje pa cemo nakon toga sesti i dogovoriti se, That’s all folks i svima Vama zelim puno srece sa 2007 DV lotarry programom. Naravno hvala mnogo Meeloshu koji nas je sve ovde okupio i pruzio nam neprocenjivu pomoc u sto laksem savladavanju procedure oko dobijanja zelene karte.

Pozdrav

Tiberije

Cao svima,
Vidim jos uvek nikog nema da se javi lepim vestima…dobro, ima vremena…
Imala bih jedno pitanje za tiberija, ako jos uvek bude navracao na omiljen nam sajt :slight_smile: (meelosh rules :))
Daklem, sta su te konkretno pitali u vezi tvog boravka u USA na J1 vizi?
I da li su ti trazili na uvid ssn kartu?
Naime, ako me ubode lutrija (nada umire poslednja) a obzirom da sam i ja bila 2005 na istom tipu vize, i dobila ssn karticu, sta ce me pitati u vezi toga?
Da pojasnim situaciju, nakon 2 meseca sam promenila posao koji sam tamo imala, ali se vratila na vreme iz USA (kako i pise na vizi), ali sam verovatno bila “out of status” sto sam grrrrrrrdno pogresila al sam to skontala tek kad sam se vratila.
Takodje, izgubila sam negde samu ssn karticu…znaci u zemlju je propala, ali broj imam sacuvan na pay-check koje sam tamo primala.
Interesuje me, pa ako sam tolke srece da me izvuku, da ne “izduvam” zbog ovih stvari na samom kraju. Dakle, OOO tiberije dragi, sta su te pitali za tvoj boravak tamo? I da li si bio nevaljao kao ja pa djorao poslove ili si sve po PS -u odradio?
Toliko hvala, i ne zamerite na pomalo off-topicu
…znam, debil sam - necu vise nikad…
CAO i srecno svima again

Hajde bas da ti rasteram sve brige

  1. SSN mi je trazio na uvid samo nas sluzbenik koji je vodio moj slucaj, i to iz razloga kako bi mi kazao da mi SSN ostaje isti ali moram da zamenim ovu moju kartonsku karticu za neku plastificiranu pri cemu se samo na toj novoj kartici dodaju to da sam sad permanent resident. Dakle dovoljno je to sto znas broj jer ces ionako morati da vadis novu karticu.

  2. Drugo ja jesam bio na J1 vizi ali ne kao 90% ljudi radeci normalne poslove (restorani, hoteli…). Ja sam se prijavio za Atlantic City za rad na tzv.Rolling chair stolicama, to je podrazumevalo da placas nedeljni najam te stolice i radis kao privatni preduzetnik, tj.koliko zaradis tvoje je, a koliko ces zaraditi pak nikad se ne zna. Dakle prva 2 meseca sam radio samo ovo pri cemu samim tim nisam bio nigde evidentiran. Dajes pare na ruke primas pare na ruke ne dobijas racun ne dajes racun dakle ne postojis za US vladu. Tek nakon 2 meseca sam nasao posao u jednoj brodogradilisnoj kompaniji i tu sam bio uredno registrovan i primao paychech svake nedelje i placao porez itd itd., dakle kao sto mozes videti iz mog iskustva sasvim je svejedno gde si bila i sta si radila sve dok si postovala njihove zakone, dakle uredno placala porez i nemas kriminalni dosije.I na kraju pitali su me samo gde sam bio i sta sam radio i da li sam video jos neke gradove u US i koje, kao i sta planiram da radim u US i gde planiram da zivim, to ti je uglavnom to.Dakle cisto kurtoazno caskanje, kao sto sam rekao nemas razloga za brigu ako te izvuku a ti prikupis svu potrebno dokumentaciju razgovor je cista formalnost.

Pozdrav i srecno

Cao svima.Juce sam dobila prvi koverat i nisam mogla da verujem.Iz Srbije sam a datum kad su mi poslali je 26.03.Tako da je verovatno tacno da krecu od 20.03. Ineca broj mi je 4xxx.Nadam se da ce sve proci super.Jos uvek sam pod utiskom ne mogu da dojem sebi.

Cao svima.
Zelim da vam kazem da sam iz Srbije i da sam juce dobila prvi koverat.Nisam mogla da verujem.
Inace prijavila sam se za to zadnji dan.I to je bilo da li da ili ne.I eto.Inace poslali su mi pismo 26.03.2007
pa je verovatno tacno to da krecu od 20.03.2007.

Bravo Jecko, cestitam ti od srca! (I ja sam se prijavio mislim 2 dana pred kraj roka… hehehehe) :slight_smile:

I? Jel’ nastavljas proceduru? (glupo pitanje?) :slight_smile:

Stiglo iz Kentuckya 30.04.2007

  1. Your Present Occupation ? - Nezaposljen, doctor, doctor na stazu sta da stavim
  2. In what occupation do you intend to work in the US? A sta pa ovde?
  3. Da popunjavam obicnom, hemijskom, na masini?
  4. Full Name in Native Alphabet? to znaci da napisem svoje ime cirilicom, zar ne?
  5. Pise na jednom mestu da na svakoj strani prijave u njenom gornje desnom uglu navedem svoj broj. Da li da uradim tako ili da napisem samo na prvoj strani ili sta vec da uradim.
  6. “Upotrebite dobijenu nalepnicu sa odstampanom adresom i posaljite na adresu…” Kakvu nalepnicu? Using the return address label, send all forms, and the photographs to… jer to znaci da su mi oni poslali i kovertu.
  7. Na onom papiru za krimose ispada da je sve No. Pa dobro to im je sto im je.
  8. Znaci, ja cu da kupim kovertu u prvoj knjizari, slikam se kako treba, popunim ova dva obrazca, posaljem svoj broj sa bar kodom u Kentucky i to je to.
  9. Hhhmm, da posaljem obicno, preporuceno, DHL, sta mislis?
  1. valjda doca. :slight_smile:
  2. stvarno ne znam, a malo je zeznuto pitanje vezano za profesiju. raspitajte se negde (zovite i ambasadu, sta sad)… mozda da ostavite prazno za sada…
  3. na masini
  4. latinica, ali sa kukicama/kvacicama
  5. da, na svakoj strani u gornji desni ugao
  6. kovertu ne salju, a meni je nalepnica ispala. srecom, pa u propratnim dokumentima tacno pise adresa (tamo gde opisuju i sliku), tako da sam napisao na kovertu. nalepnicu daju da se ljudi ne muce (pa jos i pogrese)…
  7. i treba da je NO. ali oni eto kulturno pitaju… :slight_smile:
  8. upravo tako.
  9. ja sam pismo poslao najobicnije, ni preporuceno nisam. poverenja u nasu postu imam (bar kod slanja, ne toliko kod primanja), a cim izadje iz zemlje, onda je sve ok… :wink:
  1. Moze i hemijskom, nije problem, jednom mom drugaru je proslo bez problema. Samo nemoj olovkom!! Ipak, najelegantniji nacin je da negde na njihovom zvanicnom sajtu skines formulare u pdf formatu i lepo ih popunis i odstampas, narocito zbog onih malih prostora rezervisanih za informacije o roditeljima (mozes da menjas velicinu fonta), npr.
  2. U koverti koju si dobio trebalo bi da bude i nalepnica sa adresom (pogledaj jos jednom, i ja sam je provalio posle par dana :)), ali nije problem, mozes i da napises adresu na koverti.
  3. moze DHL, ako hoces da das 30ak evra!! Ja sam slao preporuceno (2 evra), stize za 2 nedelje, sto i nije neki problem, s obzirom da nije kljucno poslati formulare sto je pre moguce, vec je bitan broj koji si dobio. Tako da paazljivo popuni formulare, proveri sve dva puta, pa onda salji, nedelju dana gore dole nista ne znaci, pogotovo sto su koverte tek pocele da stizu.
    Pozdrav svima i srecno!
  1. Naravno da je bilo i nalepnice samo sam morao 2 puta da pogledam prema svetlu.

Da, ja sam poslao i po mojoj proceni negde izmedju decembra i januara treba da bude razgovor. Mislim da je papirologija cista formalnost i da se njom ne treba mnogo zamlacivati, sve i da se nesto pogresi naravno ne kardinalno bice OK.

Ne mora dva puta, i prosli put sam ti ubio drugi, a nisi bio potvrdjen, pa zato ni jedan nije izbacio. Sad si potvrdjen, tako da od sada ti je svaki komentar odmah vidljiv. :wink:

Ako sam dobro primetio, slabo ima nasih ljudi koji su nas obavestili(na ovom sajtu) da su izvuceni, a proslo je vec mesec dana od kako su poceli da nas obavestavaju iz Kentakija. Da li je razlog sto ljudi mozda i neznaju za ovaj stvarno odlican sajt, zahvaljujuci Milosu, ili jos nije pocelo masovno slanje obavestenja u Srbiju. Negde sam procitao da su preko 500 ljudi izvuceni prosle godine iz SCG? Ako je ta cifra tacna, a i ako je tacno da 7% prijavljenih ljudi iz svake zemlje bude izvuceno, onda je to cifra od oko 7000 ljudi prijavljenih iz Srbije, sto i nije tako losa verovatnoca da covek bude izvucen! Zelim svima puno srece, a sebi najvise, i obavestavajte nas o lutriji, a recite i drugim ljudima za ovaj odlican sajt.
Milose svaka cast!!!

Ima li neko da je izvucen iz Bosne do sad se niko nije javio, ako ima neko neka se javi bar da malo utjesi ove sto se nadaju i cekaju.

Za DV 2007 (prosloj lutriji za GC) ima tacno 505 ljudi sa pasosima SCG koji su dobili GC preko lutrije. Evo zvanicni link za statistiku svih zemalja (za DV 2007): 404 - Page Not Found Ali ne zaboravi da tih 505 ljudi nije 505 izvucenih na lutriji, vec tu cifru mozes da podelis sa dva ili cak tri da bi dobio stvarnu cifru ljudi koji su nosioci prava za GC - oni koji su stvarno izvuceni na lutri i obavesteni. E sad ti srecnici koji su izvuceni su poveli sa sobom zenu ili muza i decu ako imaju, a oni su takodje uracunati u onu cifru od 505, a ti ljudi nisu izvuceni na lutriji, iako imaju pravo da dobiju GC preko nosioca prava zbog rodbinske veze (suprug/supruga i deca) ! Ima i onih koji nisu u braku, ali dobar deo njih (50 ili cak 70%) povede nekoga sa sobom, a veruj mi da i onaj ko nema nikoga, ubrzo nadje nekoga ko bi hteo da podje snjim u mnogo bolji zivot. Ta lutrija se dosta rascula, skoro sve dnevne novine su objavile da je besplatno, tako da cifra od 7000 ljudi je suvise mala, radi se o stotinama hiljada ljudi iz Srbije (ako ne milion!) koji apliciraju za lutriju, a dobije recimo samo 200 pojedinaca koji povedu sa sobom zenu (i decu)… Sad se SCG raspala, pa prema tome Srbija ce sada da dobije manje od 500 GC… Sanse da dobijete su sada skoro kao na lotou nazalost… Ljudi se sad hvataju za svaku slamku (pogotovu ako je besplatno ucesce) samo da bi se iselili iz Srbije u kojoj se inace jako losa ekonomska situacija jos vise pogorsava… Covek kad cita ovaj forum stice ustisak kako je dovoljno da se ispravno popuni neki smesan forular i eto, dobijate obavestenje da ste izvuceni… Eh, da je tako, bilo bi lepo… Inace forum je pun korisnih informacija ako ste izvuceni, to je extra!

Sasvim slucajno sam naletela na ovaj sajt i potpuno sam se odusevila sa svim korisnim informacijama koje sam ovde pronasla! Svaka cast ljudi, to je zaista od velike pomoci svima nama koji smo konkurisali i svima onima koji tek nameravaju da se prijave za zelenu kartu :slight_smile:
Lepa vest je da sam dobila veselu kovertu iz kentucky-ja 29.aprila, mada vidim da je datum kada je pismo adresirano 27.mart. Broj koji sam dobila je 5000 nesto, ne znam tacno napamet. Uredno sam popunila sve formulare i poslala nazad dhl-om 4.maja. Nadam se da cu dobiti poziv za intervju i da cu uspeti da dobijem green card…;)ne znam koliko se cesto desava da iz nekog razloga neko ipak dobije korpu? ja sam zivela u americi skoro 4 godine, tj bila sam tamo na studijama pa se nadam da ce to mozda i biti od neke vaznosti? Uh , previse je pitanja, znam da se previse brinem…lol
Da li neko od vas mozda ima predstavu kada bi odprilike trebalo da se odigra taj intervju u ambasadi, koliko sam ja razumela citava procedura oko brojeva bi trebalo da se zavrsi do 30. septembra…kakva su vasa ranija iskustva i kada mogu da ocekujem sledeci odgovor/pismo?
Puno srece svima koji idalje cekaju, dobotnicima sv cestitke i svima puuno pozzzdrava!
vanja

Malo sam zbunjena, nestao mi je komentar…:frowning:
No svakako samo da ponovim lepu vest, ja sam medju srecnim dobitnicima prvog pisma iz kentuckija koje je stiglo u moje sanduce 29, aprila sa datumom u pismu 27.mart :slight_smile:
Uredno sam popunila i poslala svu dokumentaciju nazad u kentucky i to dhl-om, u petak 4.maja. Ne znam koliko je njima potrebno vremena da odgovore sa drugim pismom, tj kad bih odprilike mogla da ocekujem poziv za intervju u ambasadi? Moj broj je 5*** ne znam tacno napamet…
Puno srece svima koji idalje cekaju prvo pismo, sve csestitke dobitnicima i naravno svima puno pozdrava!
ovaj sajt je fanstastican tako da cu -kako stoje stvari- ovde biti poprilicno cest gost:)
pozzzz:)
Vanja

Moja zena je dobila pre neki dan pismo iz Kentakija. Broj je oko 5000… Imamo vrlo konkretno pitanje koje se odnosi na broj aplikacija koje oni salju. Mi sada pokusavamo da se setimo da li smo napisali da smo vencani ili ne (jer smo jednom stavili da nismo kako bo mozda lakse neko od nas dobio green card). Znam da mozda zvuci neverovatno ali tako je… Mi smo vencani u crkvi u Sent Andreji i mislili smo da se vencamo u opstini kada nekog od nas obaveste… ALI, ako se dobro secamo ovog puta kada smo aplicirali, i ona i ja smo napisali da smo vencani… ONO STO NAS BRINE je to sto je u koverti od dokumenata stiglo sve u jednom primerku. Pa me zanima da li je neko ko je aplicirao sa zenom, dobio u koverti po dva primerka ili ste kopirali?

Ima li neko da je izvucen iz Bosne ako ima neka se javi da vidimo da nas nisu zaboravili mi zivimo u nadi a covjek u nadi umre!Nesto malo ima izvucenih iz Bosne.