Tu bagru bi u svakoj civilizovanoj zemlji vec zatvorili, ali ne i u Americi. Upravo taj univerzitet u Phoenix-u je najgori sto se tice maltretiranja…ali se ne moras prijaviti na njega, kupe oni podatke pitaj boga odakle…i pitaj boga kojim kanalima. Ne bi me cudilo da se ovda za svotu novca mogu kupiti od drzave podaci o svakom.
:nene: Pa dobro sad ispada sve ne valja? Nemoj pogresno da me shvatis - ali ne valja internet, kablovska, mobilna telefonija… ja dugo nisam isla u Srbiju ali sumnjam da je toliko naprednija tehnoloski u odnosu na US pa da je sad sve imbecilno ovde…
Uvedes fiksni telefon, i predjes sa prepaid na family plan i problem resen…
i nema nerviranje :bravo:
Srbija je sa mobilnim telefonima,bankarskim sistemom daleko ispred Amerike.
Samo jedno poredjenje ne mogu da shvatim da mobilni telefon ne moze da radi u centru Chicaga ( bar ovaj T- mobile) sto ja imam.
uzeo sam mob da mogu da se cujem sa suprugom i na kraju sada ne mozemo da se cujemo jer nema signala u Sears -tower zgradi najvisoj zgradi u Chicagu.
poruke kada primas skidaju ti pare, kada zoves skidaju i tebi i onom kojeg zoves, cista pljacka.
Bankarski sistem i internet bankarstvo, ocajno, ja sam u Srbiji koristio internet bankarstvoi placao sa kartica kao i ovde to je ok.
Ali ja u Chase banci ne mogu da dobijem izvestaj na mob telefon o stanju mog racuna i sredstvima.
U Srbiji onog momenta kada sam platio nesto u radnji karticom sledeceg trenutka sam dobijao SMS na kojem mi je pisalo gde sam potrosio novac koliko, kada i koliko mi je raspolozivo na racunu , to ovde ne mogu da dobijem.
Ta usluga je naplacivana nesto simbolicno u Srbiji.
Jos nesto kada je uplata sedala na moj racun u Srbiji ja sam dobijao izvestaj na mobilni telefon o prispecu uplate.
O tim stvarima ovde mozete samo da sanjate.
Da mi je znati ko jos u savremenom svetu koristi cekove pa to je davna proslost i u Srbiji a ovde jos uvek imate nekih stvari koje ne mozete da platite bez ceka.
Mislim da treba da se neke stvari i iluzije razbiju o Americi.
Ja sam sad totally confused :nene:
Jesam naravno za razbijanje iluzija, pa hajde odmah da krenemo: niti placam svoje pozive sa mobilnog, niti tudje, niti placam poruke svoje, niti koje mi salju (osim za inostranstvo), niti placam media paket - SVE je uracunato u pretplatu od $49. Prepaid i post paid nije isto, prepaid koristi ko nema ili ima losu credit history, i ljudi koji privremeno borave ovde, ili oni koji ne zele da se zna ko su…prepaid je daleko skuplji nego post paid, i to o cemu sada pricamo pripada u service. Paketa i mogucnosti ima hiljadu… Imam problem sa wireless mrezom na poslu - sto nije do mog providera nego do moje kompanije… Please razjasnite svi koji zamerate cenu usluga koju vrstu service imate - prepaid ili postpaid.
Sto se tice signala, i neke kuce na Beverly Hills nemaju dobar signal pa se instalira cell phone signal booster… T-mobile je daleko po koriscenju iza AT&T Cingular u LA (upravo zbog pokrivenosti signalom, ali cujem da je nasuprot tome, T-mobile jak na vasoj strani… Problem na visini je pre bih rekla ne gubitak signala, vec preklapanje vise njih (da budem iskrena, sapnuo mi je neko ko se u te stvari razume
)…
Za banke…plata mi legne uvek u minut posle ponoci onda kad treba, svako vece proverim transakcije, i u svakom trenutku znam koliko para imam na racunu. Nikada za sve ove godine nisam cula da nekome fali obavestenje sms-om pogotovu sto sa vecinom telefona mozes da se ulogujes u bank account i da proveris stanje. Isto mozes i da pozoves broj sa debit kartice i cujes stanje. Ja licno ne znam ni sta bih radila sa sms porukom, mada make sense zaista (da me ne shvatis pogresno) - bar u istom trenutku mozes da uhvatis fraud
verujem da kad bi bilo interesovanja za tako nesto da bi banke pocele i to da rade … Nemaju sve banke isti service - ja nisam bila zadovoljna sa WaMu, sa BoA je bilo i ostalo ok… Ugasila sam racun u WaMu za manje od 2 minuta, pokupila novac, odvezla se u Wells Fargo i otvorila racune… Prezadovoljna sam uslugom sa njima. Radila sam car loan i sa Wachovia, izuzetno sam zadovoljna… Ako vam se ne svidja Chase promenite banku
Ja u Wells Fargo imam bankara koji mi zavrsava sve sto treba (to mu je i posao, za vecinu stvari dobija proviziju, zar ne?), izuzuzetno su brzi kad je fraud u pitanju, 99% onoga sto vam treba moze da se zavrsi online (narucivanje cekova, transfer novca na razlicite racune, placanje racuna etc). Bar ovde postoji izbor - ako vas neko razocara i ne dopada vam se iz bilo kog razloga, promenite ih…
P.S.
Samo da objasnim sebe
ovde gore govorim o checking/saving - o credit flow ne zelim ni da mislim a kamoli da govorim
zaboli me glava odma’
Naravno, iluzije se trebaju razbijati, ali cini mi se da su usluge drugacije u pojedinim dijelovima Amerike. Vjerovatno je u svakoj State drugaciji sistem.
Inace ne mogu da shvatim da mobiteli u Chicagu tako funkcionisu, uzimanje para na sve nacine:blink:
Sigurno ste ti i zena naseli na ljubazne i jako napadne prodavce i t-mobil radnjama.
Znam x slucajeva nasih ljudi koji su skroooz nezadovoljni sa njima i svi su uglavnom presli na AT&T.
Cak sam bio prisutan kad je zena izvadila listing da je cimer zvao Srbiju, a on covek nije ni koristio taj broj jer je uzeo drugi.
To je pokusaj da naplate jer je on dao pasos kad je uzimao telefon, i oni uredno sve prepisali i pokusali da naplate.
Na kraju su posle mnogo ubedjivanja su nasli nekog naseg koji radi kod njih i on je rekao da je sve u redu.
Ne znam na kom ste planu i kako je sad kod t-mobila ali mogli ste uzeti brojeve i family plan, i telefon za maalo vise para i da imate all unlimited nationwide.
Mnogo su lukavi a meni je 450 minuta zavrsavalo posao (pre paid za oko 46$) i za pozive unutar amerika i za poruke u srbiju koje su kostale 5 centi(mreza AT&T).
Mozda i ovo ne znate, ako vam vasi od kuce salju poruke na nase brojeve (064,065…) njih kosta poruka kao da ste u srbiji a vas kosta 36 din(telekom srbija)
Sto se mreza uopste tamo tice, znam da SPRINT jedini ima domet u podzemnoj zeleznici Chicaga…
Nadam se da sam makar malo pomogao
Zana kojeg providera koristis i dali je to family plan za 49 dolara? Moj muz za sada jedini ima prepaid jer nam je skupo obvezati se na nesto skuplje. Medutim opet mjesecno potrosi oko 40 dolara a jako rijetko koristi telefon. naplacuju mu se sve dolazne poruke, pozivi iako je neko drugi zvao (primjerice radi imao je poziv koji je trajao 15 minuta i na kraju je platio 4 dolara iako on nije zvao), naplacuje se svaka primljena poruka takoder. Za svaki dolazni poziv i odlazni, bez otvaranja linije placa oko 25 centi. Voljeli bi se prebacit na neki post paid ali stvarno nema neki povoljni izbor. Svi nude hrpetinu besplatnih minuta ili poruka (ovdje ljudi nenormalno pisu poruke, a pogotovo se to vidi u svakom drugom vozecem autu usred ceste - strasno), ali mi niti pisemo poruke, niti zovemo vise od mozda deset poziva mjesecno. Na AT&T smo sada. Obicno sve pozive obavljamo skypeom za Evropu, a unutar Amerike znaci vrlo malo. Doma nemamo fiksni telefon, a vidim i sve vise ljudi ih iskljucuje radi smanjenja mjesecnih troskova. Sto bi nam preporucila?
Ja sam evo nezadovoljni korisnik AT&T i T-Mobile. Koristim i jedan i drugi (T-Mobile je za firmu). Generalno, T-Mobile ima mnogo bolji signal, ali cesto im internet riknjava…jako cesto po celo prepodne ili vece nema neta. At&t je djubre nevidjeno. Ja stalno imam jako slab signal, u Jewels kada udjes, pozdravi se sa signalom itd. Kada zovem zenu, imam isti osecaj kao u srbiji sa kraja devedesetih na analognim linijama. Okrenem, pa cekam…pa cekam, pa onda dobijem neki svoj odjek. Prekini, zovi ponovo…onda dobijem…pa se razgovor prekine za 20 sekundi…i tako stalno. Zana, koliko se secam…ni kod tebe kuci AT&T nema signal…znam da me danica nije mogla zvati.
U svakom slucaju, problemi sa signalom u americi su odavno poznati. Oni su prvi uveli mobilni, i koristili su mnogo vise frekvencije. To treba da prouzrokuje kvalitetniji zvuk, ali zato mnogo losiju pokrivenos. Mi smo uveli mobilni medju zadnjima, pa smo samim tim uzeli oprobanu tehologiju i zato bolje radi mobilni u srbiji. E sada…sto amerikanci kasnije nisu menjali sistem…pitaj boga. Koliko cujem od amera Verizon je najkvalitetniji (ali i najskuplji).
Sto se family pack tice…kako ce to uticati da kada me debili zovu, ne skida mi pare sa racuna?
@Zana
Sto se prepaid tice, evo kako to radi u Srbiji. Odes u bilo koju trafiku i kupis sim karticu sa brojem za 3$. Pricas za jedno 5$ (za te pare mozes mesec dana da pricas…ako ne koristis mnogo). Poruka kosta 3 centa, i ne naplacuje se onom kojem saljes. Generalno, nasa mobilna telefonija jeste za pohvalu…i mnogo se popravila, pogotovo od kada su Telenor, VIP i sl dosli. Imas isto te family pakete i ostale stvari (za manje novce), ali je fora da kada imas prepaid ne pljackaju te. Jos jedna stvar, ne treba ti kreditna istorija da bi uzeo ugovor, dovoljno je da si stanovnik drzave…dok je ovde obrnuto, mozes da si ilegalac, to nije ni bitno…bitna je kreditna istorija.
Sto se banaka tice, nije bas sve tako crno. Recimo ja sam Linux korisnik i uzasno me nerviralo u Srbiji sto sam morao IE da koristim da bih pristupio racunu…mislim da su im ovde sajtovi mnogo bolji. Sam sistem bankarstva deluje praistorijski (sa tim cekovima i obrnutom logikom). Da je ovaj sistem tako los dokazuje cinjenica da je phishing moguc samo u americi. Nigde drugde ti nemogu tako lako drmnuti pare sa racuna, kao sto to mogu ovde. Nigde drugde nije moguce tek tako ukrasti nekome identitet…da ovaj jadan mora da menja prezime kasnije. Kada na to pomislim…uzas. Ti hvalis tvoju banku jer brzo reaguju kada te pokradu…a vidim da ti se to dogodilo u 2 navrata, a da pri tom ti niko nije ukrao karticu. U srbiji (evropi generalno, a i sire) te mogu pokrasti samo ako ti u kradu karticu iz torbe (a ti lepo onda blokiras pre nego sto on stigne do radnje). Ovde je potkradanje identiteta ocigledno redovna pojava, sto pokazuje da sistem ne valja. Sto se chase banke tice, to je dobra banka iz prostog razloga sto ti je bankomat prisutan u svakom wallgreen-u
Isto jedna mana u americi, tebi tvoja banka skida proviziju kada ti uzimas sa tudjeg automata. U Srbiji kada odes na tudj automat, maksimalno ces platiti 25 centi…i to ce ti ta banka skinuti, ne tvoja.
Ako sam ja nesto lose protumacio, ti me slobodno ispravi…i ja se svaki da ovde ucim, a ono gore je kako sam ja do sada ukapirao stvari.
Internet je bolji nego u Srbiji, ali je daleko iza evrope. Problemi koje sam ja imao jeste stvar koja me nervira ovde…a to je da je sve dizajnirano da ide ko po loju. Ako slucajno ne bude sve savrseno, e onda problem…zovi podrsku, pricas sa automatom sat vremena…pogub totalni. Ne kazem da je u Srbiji to mnogo bolje (bas naprotiv), ali u nekim slucajevima (kao sto je taj sa internetom) ume da bude.
Za kablovsku sam se bunio kakva je u mom stanu, to je neki sattelite america…dace bog, doci ces nam u posetu, pa ces videti taj kvalitet slike…
Naravno, pretpostavljam da je comcast mnogo bolji.
Ali mi i dalje nije jasno zasto poredis cene ovde i usa?
Bas nije istina da ovde ne kradu ali dobro da ne obazlazem.
Sama cifra od 12-18 dinara po minutu je cista pljacka!
Tvoja zarada ovde i tamo ne moze da se poredi kao ni troskovi.
Zabuna je uglavnom jer ima dosta operatera tamo pa zato.
Meni je AT&T bio extra.
hmm…ajd ovako, necu porediti cene direktno. Ja uglavnom ne poredim cene u Srbiji, kada ih poredim to znaci da je nesto ovde extra skuplje. Npr…ja sam tamo trosio 7$ mesecno na mobilni, imao sam dzabe minute i poruke sasvim dovoljno za te novce, ovde te takav paket izadnje 40-50$…izvini, ali meni plata nije bas toliko puta veca. Poenta je u tome da ti ovde naplacuju dolazni poziv i poruku, i da onda moras duplo racunati (za prepaid: minut 50 centi, poruka 40 centi). Izvini, ali u srbiji je 3 centa poruka, a meni plata nije preko 10x veca nego u srbiji…daleko je od toga.
AT&T je najvece djubre od provajdera koje sam koristio…i to ne samo zbog pokrivenosti, nego i kvaliteta (gore sam i opisao to).
Ne bunim se ja da je meni sve sranje u Americi…generalno, mozda to sto mi se ne svidja vise isticem. Fakat je da sam tehnicki geek i da iako nisam ocekivao da u americi pare rastu na drvecu, ocekivao sam da je amerika tehnicki 23 vek za srbiju…ma za evropu uopste…i tu sam se posteno razocarao, jer nije…pogotovo ne za evropu.
I obecavam da cene vise necu spominjati, svaki put kada ih spomenem dobijem packu “zasto poredim”. Postoje stvari koje se ovde smatraju luksuzom, a kod nas su skroz normalne i svakodneve i obrnuto…upravo sam zato poredio. I radi jos jedne stvari…kada sam dolazio ovde, svi koji su bili u americi ziveli su mi napricali bajke kako je ovde sve jeftino. Niko nije rekao “jeftino u odnosu na platu”, nego samo “jeftino”. Pri tom su se uvek davali primeri stvari koje stvarno jesu jeftinije u US, ali i onih koje nisu. Pogotovo nasi cesto umeju da kazu “Oni zapadnjaci imaju vece plate, a kod njih sve jeftinije”. Kada sam dosao ovamo naoruzan tim informacijama, umalo me fras nije uhvatio. Prvi zakljucak je bio “ili ja nemam pojma gde su prave prodavnice, ili svi lazu”. Ispostavilo se da i u jednom i drugom ima istine. Jednostavno ljudi ovde naviknu naspram plata da je dolar-dva nista, dok u Srbiji to ima jacu vrednost. I onda se vrati u Srbiju i uvidi stvari koje jesu tamo skuplje (npr. garderoba) i da zakljucak da je Amerika jeftinija…a nije sve bas tako…samo covek valjda prvo vidi ono sto je skuplje, kao sto sam ja prvo uvideo da je ovde plastika==zlatu…jer im je zlato i dijamanti 5x jeftinije, a plastika 10x skuplja…naravno, ne mislim bukvalno ![]()
ma molim te nemoj prestajati sa tim cjenama.. tako i mi koji jos nismo dosli tamo imamo kakvu takvu sliku sta nas ocekuje.. i mozemo se bolje pripremiti.
Pa nije to packa, ali nije ni za poredjenje. Tacno je da svako ima svoje prioritete ali mislim da je telefon neophodan zbog svega.
Ja imam najobicniji porodicni plan sa AT&T koji je cini mi se basic od 550 minuta or so… to je meni stari deal za $39.99 za prvu liniju u porodicnom planu, i $9.99 za drugu liniju. Mislim da je sada taj isti deal $59.99](http://www.wireless.att.com/cell-phone-service/cell-phone-plan-details/?q_sku=sku1250066&q_planCategory=cat1370013)…Mozes da pogledas na njihovom sajtu. Anyway, ja ne koristim mnogo telefon, tako da standardno roll oko 3,500 minuta. Jedan iPhone placam po starom planu dodatnih $9.99 a drugi po novom $19.99. Uglavnom, zajedno sa taksama placam, oko $90 mesecno, dolar gore dole zbog international calls and messages. Ja sam prvo imala prepaid, zvala ih jedan dan da ih pitam nesto za racun i oni mi ponudili da predjem na post paid, sto sam tada i uradila. Jeste da je bilo davno, ali mislim da bi isto i sada uradili ako nekoliko meseci koristite prepaid. Znaci, bez iPhones, sa standardnim telefonima koji dolaze za dzabe sa njihovim family planom mislim da racun mesecno za dva telefona (zavisno od taksi u vasoj state) ne bi trebalo da izadje vise od $65. Koliko nesto sad gledam Tmobile i Verizon, izgleda da AT&T ima najbolje planove. Samo cini mi se Nextel ima istu cenu…
E sada, iako nisam preterani korisnik telefona ja imam fiksni iz nekoliko razloga. Kao prvo, fiksni ima prioritet kad zoves 911 (za sada), posle toga mobilni a na skype imas upozorenje kad je u pitanju 911. Nekada administrativni pozivi mogu da traju i vise od sat vremena pa ako ti se zaredja nekoliko takvih u toku meseca, rate na mobilnom izvan plana je $0.45 po minutu. Eto, zato ja za sada imam fiksni. I nije neki trosak, neki flat rate sa nekoliko ekstra features i long distance, izadje oko $30. Ne vidim da bih nesto drasticno smanjila svoje troskove ako ga otkazem… nekako sam navikla.
Idi na sajtove vecih providera pa vidi sta nude…sigurno ce se naci nesto povoljnije od onoga sto imate…
Ne verujem da si lose protumacio, samo svi imaju drugaciju reakciju na ono sto se zbiva… ja se oko takvih stvari ne trzam ni najmanje, prvo sto kad sam dosla “odande” jos je bio samo dial up tamo tako da u odnosu na to mi je ovde super. Drugo, kod mene su strogo podeljene “obaveze” - ne razbacujem energiju vec svoju fokusiram na ono sto efektivno najbolje radim, a jaca polovina brine o tehnickim stvarima. Kategoricno odbijam da se mesam u te stvari… interesuje me samo da sve funkcionise a kako ce to da se napravi me zdravo zivo ne interesuje. Sad to moze nekom da zvuci cudno, ali ja licno ne vidim zasto bi dve glave razmisljale o istoj stvari, kad te dve glave u isto vreme mogu da razmisljaju i resavaju dva razlicita problema ili situacije. To ne znaci da nisam informisana - naprotiv, vec da razmenjujem misljenja ali nisam aktivna. U suprotnom, ja bih onda samo dating i radila sve sama… meni je to sve samo dobra organizacija… Dakle - telefoni, internet i satelitska nisu nesto sa cime ja deal, funkcionise kako treba i ja sam ok sa tim. Sad skoro mi je internet imao neki problem, samo sam rekla da to treba da bude reseno do pocetka mog semestra u skoli… kako je reseno nemam pojma niti me interesuje, meni je samo vazno da funkcionise… za ono sto meni treba -i cell service i internet su mi perfect. Bar koliko mi je receno
ovako ce da ide dok ne stigne FiOS
Sa bankama je vec druga prica i o tome mogu i te kako da polemisem.
Da, uzet mi je broj kartice dva puta - jednom u Walgreen, drugi put dok sam placala MSN GPS service za moju dragu Lolu (moj dragi saputnik hihihihih koja tako slatko ume za Bundy Dr. N. da tako slatko kaze “take exit, on right, Bundy Doctor North”, uvek mi ulepsa dan)… sta da radim sad? E sad, pola ljudi u Srbiji koje ja znam su dobar deo godine u dozvoljenom minusu (sta cu kad se nisam druzila sa Miskovicima i Karicima jbg) te stvarno i ne vidim zasto bi bilo ko u Srbiji krao kartice kad i nema uglavnom neku vajdu od toga… ali zato vidim da da smo kao nacija aktivni u Evropi sa organizovanom kradjom istih (malo citam Blic, je li)… Checkovi se koriste ovde, pogotovo starije generacije - i to je ok, ljudi navikli sta ces… Moja baba (koleginica od 74) nece da placa karticom niti online i sta da joj radis… i meni je to ok, iako ja radim totalno suprotno. Sta da ti kazem - evo ti prost primer: volim sto imam opciju da gledam blizu 200 razlicitih kanala ali dok sam odrastala imala sam samo dva i nista mi ne fali… koristim kompjutere, informisana sam koliko i oni koji su imali vise od mene. Ali - u mojoj skoli niko nije bio “obese” osim par njih dok ovo sada od Pinka i igrica ne izlazi napolje po nedelju dana… Da li sam protiv istih - naravno da ne, ali ipak mislim da sam ja bila better off. Pretpostavljam i da svi ovi koji razmisljaju kao moja baba Lesly razmisljaju slicno - te verovatno stoga im i nije big deal nova tehnologija u bankarstvu…
Razumem te popuno - ali ja imam malo drugacije poglede te stoga i nisam upset oko istih stvari. Ja licno kad pomislim na Srbiju ne pomislim na internet i mobilnu telefoniju vec na to sto moja sestra koja je rodjena tamo, odrasla tamo, skolovala se tamo, udala i dobila decu, ima kucu tamo - ne moze da dobije srpsko drzavljanstvo jer je moj uncle crnogorac… e vidis, to meni i gomila takvih stvari okrene zeludac…
Pretpostavljam da ovako reagujem jer je ovo sto sada imam ovde milion puta bolje od onog sto je bilo tamo 2001-ve kad sam se ja iseljavala… i isto tako razumem da ti imas drugacije iskustvo.
Nadam se da su svi OK sa odlukom da se ovi postovi izdvoje iz teme o poslovima…
Ne mogu da verujem da im je internet ološ, bruka. Japan->Evropa->US ali opet sam mislio da su malo bolji, kao što reče dreamerns mislio sam da su oni 23.vek za nas ali sad kad sam sve ovo pročitao ne mogu sebe zamisliti u takvom sistemu jer sam ovisan o tehno igračkama i navikao sam da sve radi “tip top”.
Slovenija jeste daleko od neke Švedske ali ovde brale internet i telefonija rade bez problema 24/7, ovde da nestane signal ili nema interneta to bi bio skandal. Plaćam 20€/mesec za 12/2 liniju pa sam medju onim slabijim, 20/20 košta 35€ a za dodatnih 5€ dobijate telefonsku liniju i internet TV (bruka kanala).
A telefon plaćam 6€ mesečno + 3€ - 4€ ćaskanje, sms, internet i pričam ogromno svaki mesec, skoro nikad me ne izadje više od 10€ zajedno. Evropa je brate zakon za ovakve stvari, pogotovo sam pojačao mišljenje sad kad sam pročitao kako to funkcioniše tamo.
Svesna sam toga da cu otici pomalo off topic, ali Zana, ne moras braniti Ameriku time sto ces napadati Srbiju. Srbija 2008 nije ista kao Srbija 2001, toga si verovatno i sama svesna. A ovo mi bas ne zvuci realno:
Ovo jednostavno nema veze sa zivotom. Jednostavno je nemoguce nekome takvom odbiti drzavljanstvo, samo iz navedenog razloga. Mora postojati jos nesto…
Ok sam sa time sto je tebi potrebno da branis svoj dozivljaj Amerike, cak me i raduje… Ali cini mi se da bi trebalo da razumes sto su ljudi pomalo razocarani nekim aspektima zivota u Americi, jer su svi normalno ocekivali da je USA u svakom pogledu razvijenija i naprednija od Srbije. A onda su u realnosti naisli na poteskoce… I tu su tvoji saveti neprocenjivi, kao i tvoj pogled na zivot, jer se ti tamo vec duzi niz godina uspesno snalazis.
Ali ono gore mi je zazvucalo kao “Amerika je super, jer je u Srbiji mnogo gore”, a to nije valjan argument…
Meni to zvuci sasvim realno, iako je tacno da neki sve rese odmah (ako imaju nekoga) a neki se muce godinama.
Mim drugu sa koim sam igrao kosarku, je rodjem u Dubrovniku a u Kg zivi vise od 25 godina (a ima 31) i nema sanse da dobije drzavljanstvo a time ni pasos Srbije.
Ali kao sto si rekla, to nije merilo sta je i gde je bolje ali se ovakve stvari retko gde desavaju.
Sto se mene tice administracija, zaposljavanje, mito i korupcija su stvari koje me uzasavaju a iste su kao 2001-ve godine, samo su se ljudi kojima se daje ili koji traze promenili.
Uostalom vecina vas iz Srbije znaju za slucaj korupcije na pravnom fakultetu u Kg a ti profesori posle par meseci zatvora i suspenzije opet predaju(a ko moze da me ubedi da i dalje ne uzimaju pare)…
Dakle to je Srbija danas…mada ima i jaaako pozitivnih strana…
Ovde je stvar kako ko doživljava Srbiju i Ameriku.
U obe zemlje postoje stvari koje su bolje ili gore, mislim da je direktno poređenje neumesno i nemoguće (možda u nekim relativnim vrednostima, u apsolutnim nikako).
Npr. u Americi ja nisam imao nikakav problem sa Internetom i mobilnom mrežom. A mogao sam da povučem paralelu, jer sam u tom trenutku radio u jednom od najvećih srpskih Internet provajdera.
U USA sam dobio ADSL za nepunih 24 sata. Otišao na sajt AT&T (tj. u tom trenutku je to bila firma SouthBell ako se dobro sećam, pa ih je mesec dana od tada kupio AT&T) i uzeo paket za nekih ~$40 mesečno i naravno da je bio flat paket, brzina je bila 8mbt download i recimo nekih 512kbt upload što je za mene koji sam došao sa brzine 256kbt bilo kao munja.
Inače kao što rekoh poopunio prijavu na sajtu, sutra u toku dana zvoni mi fiksni, javim se, ono automat AT&T:“Vaš Internet je instaliran, ako ste naručili uređaj preko nas, moguće da ćete sačekati koji dan”. Ja sam nabavio odmah neki modem od prijatelja i povezao se, za tri dana je stigao i wireless ruter.
Što se tiče mobilne mreže, pošto sam ja znao da ću biti samo 5-6 meseci u USA, nije mi odgovarao postpaid, već sam se odlučio za lokalnu mrežu MetroPCS kod koje sam uzeo neki paket za recimo ~$25 i uz to sam dobio telefon (neki krš, ali je poslužio), neograničen broj poziva u okviru Džordžije + neograničen broj poruka World Wide + sve to ide bez ugovora, prvi mesec sam dobio džabe, svaki sledeći se plaćao unapred, kada više nećeš baciš telefon (u naravno obeležene kante za recikliranje mobilnih ;)) jer je samo za njihovu mrežu. Da dodam MetroPCS nije dostupan svuda, pogledajte na sajtu gde i šta pokrivaju, probleme sa dometom nisam imao. Još jedna dobra stvar je što možete da uzmete najosnovniji paket i da dodajete usluge po želji, kao što sam ja dodao npr. da imam sms neograničeno ka svim zemljama, i to vam samo dodaju na osnovnu pretplatu.
Tako da sam poruke primao na svoj 063 broj u romingu, moje kod kuće je to normalno koštalo, a ja slao neograničen broj sa usa broja.
PS. Apropo Žanine i poruke od bibi, kao što rekoh sve zavisi kako je ko prhivatio Srbiju, odnosno Ameriku. Npr. mene toliko toga nervira u Srbiji da ne mogu da vam opišem, dok sam se u Americi osećao preporođen, dok moja devojka sa kojom živim, nema tih problema, njoj ovde i nije toliko loše … znači sve je individualno.