Da, trazili su mi SSN i popunjavala sam onaj W obrazac za porez, ali svejedno, ovde se iz aviona vidi da nisu cista posla. Cak sam i na internetu nasla da je taj gazda bio hapsen zbog kradje struje u vrednosti od milion dolara. Bezim ja odavde uskoro.
Jao haos Ejpril, stvarno se nadam da ces sto pre pobeci iz te ludare! Verujem da nije lako naci normalan posao u prvih par meseci, meni se cini da bih radila i za manje novce, u normalnijoj atmosferi … Ali polako, sve je to skola! Nas isto ceka za par meseci! Samo napred!!!
Ејприл, па да ли је могуће? Ево и ја сам у шоку! (без сока од боровнице). Просто ми није јасно како је то могуће у земљи истине, љубави и правде… Па зар се такве ствари не дешавају само у Србији и земљама Балкана?
Али, као што беше овде написала једна чланица форума, која још није извучена и машта о обећаној земљи, бар ћеш моћи да путујеш, идеш на разна културна дешавања и бити цењена…
Ево коментар на овај твој текст једног мог друга који је овде 5 година, такође добио зелену карту на лутрији:
To bi trebao da kazes ovima u srbiji
Jer je ovde takvih firmi, poslova koliko hoces.
Kod mene isto nije dozvoljena prica, jos pogotovo ako masina ne radi.. U prosloj firmi imalo je zvono za pocetak, kraj i kada je vreme rucku, a brat tog gazde je cak brojao ko koliko ide u wc i znao je da kaze, da ako vec ne mozes da izdrzis uzmi flasu pa pored masine. Za kasnjenje od minut, odbijali su pola sata, a sto se odmora tice ta je i srecnica.. Imala je 7+3 dana, a ja nigde nisam imao vise od 5 posle prve godine.
Ne zalim se, ali da je lako, nije
А још да додам.. у тој прошлој фирми у којој је радио… само су им једног понедељка заказали састанак у 4 и обавестили све у фабрици да је фирма банкротирала и да су, је л те, сви остали без посла… и нема ту пренемагања, Вучићу педеру помажи, него су сви кренули у потрагу за новим послом… а пошто су тамо птимали чек на две недеље, после банкрота је газда остао свима дужан плату за недељу дана…
Ево, и ја се питам како је то могуће овде у Америци када је овде све мед и млеко…
Skoro je bio clanak u novinama, farma zivine negde u usa, toliko je surovo da radnici na traci nose pelene za odrasle kako bi na licu mesta vrsili nuzdu da ne bi odlazili u wc
Ejpril, baš mi je žao da se tako mučiš, i iskreno verujem da ćeš naći nešto mnogo bolje, samo treba izdržati.
Preko čega još pokušavaš da nađeš posao? Jesi li probala glassdoor, ineed, linkedin…? Možda ne bi bilo loše da probaš i preko nekih freelance sajtova, tamo uvek ima dosta ad-hoc poslića koji se vezuju za research (sto negde sa svojim iskustvom mislim da itekako možeš da radiš a da ti ne bude skroz dosadno), a da ne pominjem te copy/paste xls. varijante poslova kojih uvek ima.
Takođe pogledaj i poslove koji se tiču manuelnog testiranja (manual testing). To su prilično jednostavni poslovi, a obično ljudima koji su van IT-a ni ne pada na pamet da gledaju tako nešto.
Eto, možda nije loše kao prelazno rešenje kad muž počne da radi ![]()
Što se situacije tretiranja radnika tiče… da se ne lažemo, toga ima svuda, ali bukvalno svuda i u svakoj zemlji! Jednostavno je stvar sreće na šta ćeš naleteti. Samo ne treba klonuti duhom i treba tražiti dalje.
Tikice, trazim preko raznih sajtova. Hvala ti za ideju za freelance, pogledacu sta ima.
Bockyman, kod tog tvog druga gore nego kod mene, sad si me utesio
Vidim da si i ti u Cikagu, gde radis i kako je tebi na poslu?
Ja se trudim da se ne potresam mnogo jer mi je ovo samo prelazni period, cim nadjem nesto drugo dacu otkaz. Psihopata svuda ima, pa i u Americi, ali isto tako sigurno ima i normalnih firmi. Koliko znam, Oskark je npr. bas zadovoljan atmosferom i uslovima na svom poslu a on je isto u Cikagu.
извини на тону мог претходног поста… али ми је просто смешно како многи људи, као мали перица, замишљају живот овде… како је овде мед и млеко, па путовања, па проводи…па те послодавци цене и ломе се око тебе..
а у пракси је све доста другачије.. не налазе се баш тако лаки послови а још да су и добро плаћени… па разна питања на форуму, имам ову или ону диплому, а да ли само мене чекају тамо у уса, јесам ли им само ја фалио?
што рече један мој друг, овде је борба непрестана… да не будем погрешно схваћен, не жалим се, али ни овде није мед и млеко и није све потаман… наравно, како за кога, јер сви имамо другачије полазне основе..
мени је на пример ван памети да неко остави добар посао у србији и дође овде, а упознао сам човека, дечко је био адвокат у београду, причао ми је да је зарађивао 2.000 евра месечно радећи код неког адвоката у адвокатској канцеларији. наравно, није му то падало са неба, пуно је радио, и наравно 2.000 евра није исто у београду и параћину рецимо, али немој да се лажемо, то нису мале паре за српске услове…
и, дошао овде да вози камион… упознали смо се када смо се обојица уписивали у школу за камион…има ту још детаља његове приче, да их не износим сада, али образован човек, адвокат са пристојном зарадом, дошао овде да живи пасји живот возећи камион… ваљда ће тако зарадити више пара…да не дужим…
поента је да нигде није савршено, мени конкретно је боље овде јер у србији немам ама баш никакву перспективу, и ја сам задовољан али највише због тога што ја никада нисам имао превелика очекивања и ја не могу да се разочарам…и пре или касније сви схвате да није све само у парама…
Pa tacno tako, nije sve u parama. Razlozi njegovog odlaska iz Srbije ne moraju biti bitni, uvek ima gde da se vrati.
Ko zna zasto je decko otisao, to sto je imao dobru platu ne znaci da je bio srecan. Sigurno je imao neki svoj razlog, mozda ga je nervirala opsta situacija u zemlji i sve sto je vidjao oko sebe, mozda nije hteo da mu deca odrastaju u takvom sistemu ili je jednostavno zeleo da testira sebe i pokusa negde drugde. Ko zna, mi to samo mozemo da nagadjamo.
Ejpril88,
zasto ne konkurises za posao u banci?
Mozes da pocnes kao teller za 12$ po satu ili kao bankar 17$ po satu plus mozes dobiti bonuse oko 400$ ako si dobra u prodaji.
Vrlo je lako dobiti posao kao teller, a posle godinu dana ako se pokazes dobro mozes biti promovisana u bankara. Posao je izuzetno stresan, ali sto vise naucis sve bude lakse…
Trenutno trazim part time posao da bih mogla da ucim, spremam se da u novembru polazem TOEFL i GRE za doktorske, u nadi da cu dobiti stipendiju. Dala sam otkaz danas, nisam mogla vise da trpim. Danas je sefica rekla Meksikanki da ima pola sata da zavrsi nesto inace ce je oterati kuci a ona je pocela da place i otisla u wc. Dakle, atmosfera je totalno bolesna. Radicu do 4. juna i onda se nadam da cu brzo naci nesto, vec trazim.