Ja znam engleski poprilicno dobro,a i verenica takodje,pa eto kontam posto je ona po struci frizerka,pa se zato raspitujem,a ja sam po struci kuvarski tehn.(cetvorogodisnja skola) i trgovinski teh(cetvorogodisnja skola isto,al sam tu za trgovca vanredno zavrsio sto znaci da imam dve diplome odnosno dve srednje skole zavrsene),al radim ko mesar,solidno znam zanat,al radio bih sta bilo radio ako je dobra cifra odnosno dovoljna i normalna za troskove i osnovne stvari prvih nekoliko meseci dok se ne stane na noge,pa bi i verenica izabrala neku drugu alternativu ako ne bi mogla da nadje posao za frizera,tipa da cisti nesto i sl. te neke zenske poslove,pa se zbog toga raspitujem.
Bitno je da znate jezik, lakse cete naci posao. Ima ovde masa poslova za koje ne treba diploma vec samo JMBG (njihov SSN). Njima u prodavnicama radi bilo ko, obicno i mladi dok studiraju, nemaju posebne skole za to. To mozes uvek da radis. A mesare su na neidentifikovanim lokacijama, prave one industrijske. Ja jos nisam videla nijednu koja lici na one nase, mada ima da ti seku delove u velikim marketima.
Moja tetka koja slabo zna jezik, pocela je da radi kao frizer i u pocetku radila za druge, kasnije je iznajmila svoj deo u salonu (imaju saloni koji iznajmljuju ‘‘boot’’ ili tako nesto) i dok nije pocela kriza zaradjivala dobre pare. Tipovi su bili oko 100$ pa vi vidite koliko su bile frizure!
Sve zavisi od drzave do drzave od grada do grada,imas li papire ili ne… znas li nekoga ili ne znas…uglavnom poenta svega je kada dvoje rade barem ovde u njujorku moze se prezivjeti…da ti ne fali ni za kiriju ni za klopu znaci bilo kakvi stalni poslovi i nema zime sto se tice tih osnovnih stvari…solidno za pocetak…a kasnije plivas sve zavisi sta zelis u zivotu…
Proveri sa tetkom, ali ona je mozda pricala o baksisu za ceo dan. Uzmi u obzir da po mom iskustvu ljudi uglavnom za usluge tog tipa daju baksis od 10 do 20% na cenu tako da mi je malo suludo da sisanje bude $1000.
I nemoj pogresno da me shvatis, cak i da je to dnevni baksis, slazem se sa tobom da su to jako lepe pare.
Moja zena je frizer,ima 6 godina iskustva ali je zeza poznavanje jezika, tako da dok to ne savlada zvanicno nista nece moci da krene ali vec sada zahvaljujuci nasim ljudima cuje se sve dalje i dalje pa za jedno sisanje uzme 20$ ili sisanje i farbanje 50-60$,mene moji zezaju kao zena dosla i odma pocela da mlati pare,a ja musko nista :)…uglavnom sam doso do zakljucka zene na frizure bacaju dosta para cak i ako to nije kako zamisle progledaju kroz prste…
Zena je placala 126$ FENIRANJE:nene::nene::nene::nene::nene::nene::nene:
dok nismo nasli jednog naseg lika za 80$ zensko feniranje a meni sisanje za 60$. A btw na to svi ostavljaju tip.
Imate i cene ovde na sajtu http://www.jsalon.com/ klikom na menu.
Jedina opcija gde sam video za 20$ je u china town-u kod nekog koji mi deluje kao da je homeless i malo je ono strasno a i sporazumevanje je malo otezano.
Moguce, ali ne sumnjam da je ponekad imala i tipove od 100$. Tada su zene imale visak para pa su bacale na dobre frizure.
Drzati sopstveni boot je mnogo zeznuto jer se mora konstantno odrzavati veza sa klijentima, reklamirati, itd.
Ukoliko se vratite kod svojih na 3 nedelje, pozdravite se sa redovnim klijentima.
Wow, ja ne bi dala toliko para na frizera, nema te frizure. Ja sam izgleda neki zenski izrod. Covece! Ali znam mnogo njih kojima je bitan imidz pa tu nema da se stedi…
Sto ne bi dobila baksis od 100 dolara, imas ljudi kojima je to nista. Ili baba koje dobro ne vide…
A nije boot (cizma) nego booth. klikni
Ovde su frizeri u vecini slucajeva takav ocaj, kakav se u nasoj drzavi nije mogao ni zamisliti. Prosecan frizer u USA u Novom Sadu ne bi mogao ni dvomesecni kurs upisati, jer je kompletni antitalenat. Ja ne znam da li ovde traze neki sertifikat, ali meni se cini da ko god ima 2 ruke moze da radi kao frizer. Ja sam u Chicago isao u extra frizerski salon "Floyds"koji je odlican i postoji u nekoliko gradova sirom USA (Austin, LA etc). Nazalost, SF nije jedan od tih. Znam da je Halo isto bio odlican. U ovoj silikonskoj dolini sam do sada naisao na nekoliko azijatskih frizeraja koji kostaju 30$ i posle kojih moja zena sa masinicom mora da popravlja situaciju (ja se inace sisam na celavo, ali ove kretencine nisu ni to u stanju da osisaju). Moze mene zena da osisa, ali ja eto volim da idem kod frizera…navikao sam. A ovi u Floyds su me posebno razmazili sa masazom i pranjem kose ![]()
No, sada kada sam zavrsio sa pljuvanjem 99% frizera amerike koji blage veze nemaju sta rade i kostaju <30$, mogu da predjem na onih 1%. Taj 1% sisa bolje nego bilo sta sto sam video u Srbiji. Dok nismo nasli pravog frizera, zena se uvek u suzama vracala kuci. I da…tih 1% kosta >100$ ali se isplati svaki cent…i jos ti dodje toliko da ih tipujes. Da bi to neko razumeo, mora prvo da prodje ove majmune od 10$ da ih upropaste (i to je deo emigrantske skole :-)).
Ja se sam sisam, pa mi je cena koliko me je pre godinu dana kostala masinica u Wallmartu… jedno desetak dolara. Zena i klinac se sisaju u “Super klips” ili tako nekako, otprilike 10 - 12 dolara po sisanju plus koji dolar baksisa… sitna para a dobar posao, uvek budu zadovoljni… izgleda da zaista treba imati srece…
Ja se srecom sisam na 0.5/1 na celavo,a zena mi je frizer,tako da sam na konjini sto se tice te oblasti ![]()
Mene su najbolje sisali u nekoj frizerskoj skoli za 5 baksova. Jedan moj drug iz Zagreba provalio. Trude se maksimalno jer rade stalno za ocenu.
dreamers: moze ona da te shisha, ali dok posle ocistis kucu potrosi te pare na struju hehe… Plus vreme sto potrosis…
A u Walmartu me je jedna koza uhvatila, izubijala mi je glavu, jedva sam cekala da zavrsi, skalp me posle boleo…
Moje iskustvo je slično kao kod dreamersa. Prošao kroz nekoliko salona dok nisam našao pravi. Prvo sam se šišao sam, mašinicom, ali nisam hteo da budem ćelav više pa sam rešio da odem kod frizera. Prvih nekoliko katastrofa, sam sebe bolje ošišam.
Onda mi se otvorio jedan salon bukvalno na 3 minuta od mene peške, totalno urbano mesto, po mom ukusu (totalni geekovi, grafiti spolja, unutra industrijski fazon, svi frizeri su pravi umetnici i freekovi). Sve to košta naravno. Zavisno kod koga ideš muško najprostije šišanje je od $40 pa na više. Ja sam uglavnom u rangu od $40-$60 i zadovoljan sam.
Moja dupruga ide kod drugog frizera koji je isto dobar ali takođe košta. Nju izađe po $150-$200 jer ima pramenove i šta ja znam još …
Ali činjenica je da nije kao u Srbiji. Moje iskustvo u Beogradu je da gde god sam otišao je dobar frizer (dok nisam našao svog kod koga sam išao godinama) a ovde je ili katastrofa ili super.
Ma i najjeftiniji ce ti biti 25 (ako suse kosu - to naplacuju posebno, pa dok dodas baksis i porez…). A najcesce ne mozes da verujes kako su osisali. Ja sam uvek mislila da bih sama sebe bolje majke mi.
Ja sam nasla sad jednu stariju zenu koja vidim ima iskustva. Ok mi je. A farbam se sama…
Mada pazi - jeste kod nas jeftinije, ali sta je tebi sad tih 150 - 200 dolara u odnosu na platu? Zvuci to mnogo u odnosu na nase tamo plate, ali ovde u SAD nije to neka stavka. Mislim da je merodavniji procenat. Koliko kosta frizer u Srbiji u odnosu na mesecnu neto platu i koliko je ovde u odnosu na mesecnu neto platu. Ako tako poredimo - onda nije bas da su ovde skupi…
Zensko shishanje traje maksimalno do sat vremena. Ko od vas ima satnicu 150 do 200 dollara?
Ako ti to nije puno posalji meni svaki mjesec stotinjak dollara. Tebi ne znaci puno a meni je veliko.
Ne znamjeri na ovoj sali.
Oh don’t get me started … Jos uvijek ne mogu da se nacudim koliko su smotani frizeri, cak i oni u “boljim” salonima. Jos jedna caka postoji tu, mnogi rentaju samo stolicu u salonu, tako da salon moze da izgleda super ali onaj ko tebe sisa je neki smotanko koji je odlucio da na osnovu salona sebi malo podigne rejting. Moje prvo iskustvo sa farbanjem je bilo oocajno. Salon super izgleda, moderan, urban, dobre ocjene na Yelp… I onda mene zapadne glupaca (excuse my French) koja nema pojma. Pramenovi totalno razliciti od onoga sto sam htjela, i to samo vanjski sloj kose, kao ne rade se pramenovi na cijelu kosu nego samo ono sto se vidi (wtf?!). A onda sisanje! O Boze!!! Otprilike sam htjela duzinu do ramena i pametnica je pocesljala moju mokru kosu i onako iz dva poteza samo osisala ravno makazama sve odjednom! Ni dan danas ne mogu da vjerujem. I cijelo to iskustvo me kostalo $250 koje nikada necu prezaliti. Istina, nakon sto sam im ostavila iskren review na Yelp, vlasnik me kontaktirao sa ponudom da poprave situaciju, ali ja se ne vracam tamo ni za zivu glavu!
Poslije toga na sisanje idem u Great clips, i tu nekad nadjes nekog ko bolje radi, nekog ko losije radi ali barem kad platis $12 nije tragedija. Sad sam nasla frizera kojem idem na farbanje i pramenove, sisanje nije savrseno bas ali sve u svemu je ok, cijena pogotovo ($90). Uglavnom, u Americi ces definitivno da se napatis za ljepotu ![]()
ja i moj muz nemamo tih problema,posto sam ja frizerka,sisam muza i sebe naravno jer sam sto puta bila unakazena..nadam se ako nas izvuku sad u maju da cu i u Americi da radim isti posao,mada mi je neko rekao da treba da idem na neke silne kurseve da bi radila taj posao..sto se tice jezika,nije problem..
A moze li zena npr. da radi u stanu,na crno,da sisa tipa ove nase zemljake po nekoj povoljnoj ceni,naravno ne da radi na crno vecno,nego eto donekle ?
Ako ides iz Srbije da bi pobjegao od svega, ne preporucujem ti da se toliko oslanjas na nase ljude.
Ako su nasi ne znaci da su dobri i da zele da ti pomognu. Ako ides sam ides sam, nadji posao i radi.
Na kraju ces vidjeti da ce ti bolji prijatelji biti Vijetnamci ili Ameri ili neki treci nego nasi ljudi.
Kada emigriras u drugu drzavu ti preuzimas jezik, obicaje, praznike, i sve ono sta cini te ljude takvima kakvim jesu. Ukoliko ne zelis da se integrises lose ti se pise - pojesce te nostalgija i sve ce te nervirati nakon cega ces zeleti da se vratis.
Zakljucak je, zaboravi na sisanje kod kuce ![]()